Snøhetta, Norveç Kanser Derneği için Noel Süsleri Tasarladı

Mimarlık ve tasarım ofisi Snøhetta, Norveç Kanser Derneği’nin onuncu yıl dönümünü kutlayan Noel Yıldızı (Christmas Star) Kampanyası için üç Noel süsünden oluşan bir koleksiyon tasarladı. Kampanya kapsamında, 2012’den bu yana Norveç’teki hastanelerin, iş yerlerinin ve evlerin pencerelerine asılmak üzere dekoratif Noel yıldızları satılarak yaklaşık €20 milyon para toplandı ve bu gelirin tamamı kanser araştırmalarına ayrıldı. Snøhetta’nın hazırladığı tasarımlar arasında kağıttan küçük bir Noel ağacı süsü, pencere için kağıt bir dekoratif ürün ve cilalı pirinçten yapılmış sınırlı sayıda üretilecek olan bir mumluk yer alıyor. Tasarımlar, ofisin yalın dilini yansıtırken yıldızların geleneksel çokgen şekli yerine yansıma, hareket gibi daha farklı özellikleri üzerine vurgu yapıyor. Bir yandan da bu tasarımlar, zaman kavramını ve zorunlu olarak dış dünyadan uzaklaşan hastane ortamındaki hastaların zamanı nasıl farklı deneyimlediklerini irdeliyor.

Yıldızların ikisi kağıttan oluşuyor. En küçük olan yıldız yeşil, altın ve gümüş renklerde üretilmiştir. Form, malzeme ve yapı bakımından benzer olan daha büyük ‘hastane yıldızı’ ise hastanın dış dünya ile ilişkisinin önemli bir temsili olan hastane pencereleri için tasarlanmıştır. Yansıtıcı yüzeyi, güneş ışınlarını odaya taşıyarak hastalara, dışardaki insanların akıllarında olduklarını hatırlatır. Van Heusden, tasarımın ‘zamanın durmadığını ve rüzgarı yakalayarak pencerenin önünde asılıyken biraz hareket ettiğini’ gösterdiğini belirtiyor.

Sınırlı sayıda piyasaya sürülen el yapımı mumluk ise tarihi 1883’e kadar uzanan güney Norveç’teki Tønsberg’deki bir metal atölyesi olan TH Marthinsen’deki uzman zanaatkarlar tarafından üretilmiştir. Tasarım ekibi mumu ‘her şey karanlıkken etrafı aydınlatması, doğal bir güzelliğe sahip olması ve duygusal bir bağ kurması’ sebebiyle yıldıza benzetiyor.

Tüm tasarımların yerel kaynaklı malzemeler kullanılarak Norveç’te üretilmesi, kağıt yıldızların düz olarak gönderilerek nakliye ve depolamayla ilgili karbon emisyonlarını azaltmayı çabalaması gibi detaylar da Snøhetta’nın sürdürülebilirlik konusundaki hassasiyetinin bir göstergesi.

Fotoğraflar: Snøhetta