SERGİ | Tuna Özkaragöz’ün Kişisel Sergisi ‘Transfer’ Goba Art & Design’da

Tuna Özkaragöz’ün insan ve bitki arasındaki hem duygusal hem de telepatik bağı ve duygu aktarımını konu alan ‘Transfer’ isimli kişisel sergisi, 4 – 25 Kasım 2023 tarihleri arasında Goba Art & Design Galeri’de sanatseverlerle buluşacak. Yağlı boya tekniği ile ürettiği resimlerinde sanatçı, kendi gerçekliği ve fantezilerini karıştırdığı tarzıyla yaşamını ve insan ilişkilerindeki izlenimlerini yansıtıyor. Eserlerinin çoğunda görülen ifadesiz suratlar, büyük, belirgin el ve ayaklar, hayvan ve bitkiler birer imge olarak kullanılıyor.

Eserdeki hayvan genelde semboldür ve resmin içeriğinin en belirgin ögesini temsil eder. Bu şekilde insanın anlatmak istediğini hayvana açıklattırır.

Sanatçı, ‘Transfer’ sergisindeki insan ve bitki arasındaki duygu yoğunluğunu ise şöyle açıklıyor:

“Tabiatın işleyişine dair sezgisel bilgi, hayvanlar, insanlar ve bitkiler arasında doğuştan gelir. Hayvanlar, çevrelerini anlamak ve hayatta kalmak için doğal içgüdülerini kullanırlar. İnsanlar da bu içgüdüleri geliştirir ve aynı zamanda öğrenme, iletişim yetenekleri sayesinde bu sezgileri daha karmaşık bir şekilde kullanırlar. Bitkilerin duyarlılığı ve insanların gözlem yetenekleri, bu bağın derinleşmesine yardımcı olabilir. Ayrıca insanlar ve hayvanlar, yaşamlarını sürdürebilmek için çevrelerini anlama ve tepki verme yeteneği açısından benzerlik gösterirler.”

Tuna Özkaragöz hakkında:

Tuna Özkaragöz, 2020 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden Görsel İletişim Tasarım ve Sinema Televizyon bölümlerinden mezun oldu. Mezuniyetinin ardından sanat kariyerine çeşitli yönlerden odaklandı. Öncelikle dijital sanat dünyasına ilgi duyarak çizgi roman çalışmaları yaptı. Bu süreçte, yaratıcılığını yağlı boya resimlerle de ifade etmeye başladı ve geleneksel sanat formlarına olan ilgisi kendini gösterdi. Ayrıca, grafik tasarım alanında da çalışmalarını sergileyerek, farklı projelerde profesyonel deneyim kazandı. Tuna Özkaragöz’ün multidisipliner sanat kariyeri, sanatsal ifadeyi farklı alanlarda keşfetmesini ve geliştirmesini sağladı. Bu süreçte edindiği deneyimler, sanatının derinliğini ve zenginliğini arttırdı.

Goba Art & Design hakkında detaylı bilgiye https://www.gobaartdesign.com/ websitesinden ulaşabilirsiniz.