SERGİ | Nuri Kuzucan’ın ‘Pasaj’ Sergisi Arter’de

Nuri Kuzucan’ın ‘Pasaj’ başlıklı kişisel sergisi 1 Haziran tarihinde Arter’de sanatseverlerle buluştu. Pasaj kapsamında sanatçı daha önceki üretimleri ve yeni üretimlerinden oluşan 23 eserlik bir seçkiyi mekana özgü bir mimari düzenlemeyle sunuyor. Küratörlüğünü Nilüfer Şaşmazer’in üstlendiği serginin mimari tasarımı ise Duygu Doğan tarafından gerçekleştirildi.

Diyagramlar (detay), 2023
Tuval üzerine akrilik,
195 x 185 cm
Fotoğraf: Hadiye Cangökçe

Kaos/düzen, ışık/gölge, boşluk/doluluk, yüzey/derinlik, iç/dış gibi ikilikler etrafında kurgulanan yapıtlardan oluşan sergi, hem zihinsel hem de algısal bir akışkanlığı ve geçişliliği merkezine alıyor. Arter’in 1. katında yer alan Pasaj, içine yerleştiği ve bir geçiş alanı olarak da yorumlanabilecek galeri mekânını ‘pasaj’ sözcüğünün mimari, yazınsal ve metaforik anlamları ekseninde resimsel uzamla ilişkilendiriyor.

Beyazda Kırmızılar ya da Kırmızıda Beyazlar (detay)
Tuval üzerine akrilik
210 x 195 cm 
Fotoğraf: Sena Nur Taştekne

Ziyaretçileri kendi birikimlerini ve hayal güçlerini devreye sokarak resimlere ve mekâna farklı konumlardan bakmaya davet eden Pasaj, sabit ve tekil bir tecrübeyi garantileyen imgelerden ziyade kendini her seferinde yeniden üreten imgeler sunuyor; resimlerin asıldıkları sabit noktalardan izlenmelerini değil, mekânla birlikte çalışmalarını ve birbirlerini öne çıkarmalarını amaçlıyor. Böylelikle tüm mekânı resimsel bir kompozisyon olarak kurgulayarak izleyicilerin içinde dolaşabilecekleri bir ‘resim-mekân’ ya da ‘mekân-resim’ deneyiminin önünü açıyor. İncelikle dokunan bu mekânsal kurgu ve ona göre akort edilen ışık düzenlemesi ise bakmanın ve görmenin yeni olasılıklarını ortaya koyuyor.

Fotoğraf: flufoto (Barış Aras ve Elif Çakırlar)

Kuzucan’ın her zaman mekânı odağında tutan yapıtları, sanatçının yirmi yılı aşkın bir zamana yayılan pratiği kapsamında önce çok renkli iç mekân resimlerinden sokak ve şehir manzaralarına, ardından kuşbakışı şehir tasvirlerine ve parçalanarak soyutlanan monokrom mimari yapılara evrildi. Sanatçının mimarinin asal unsurlarıyla temel geometrik formları bir araya getiren son dönem eserleri ise farklı zihinsel çağrışımlar sunan birer mekân etüdü ve açık yapıt.

Sergi ve ziyaret saatleri hakkında detaylı bilgiye Arter web sitesi üzerinden ulaşılabilir: arter.org.tr