SERGİ | Halit Demirel’in ‘içe’ Sergisi Maçka Sanat Galerisi’nde

Halit Demirel’in ‘içe’ başlıklı sergisi, 14 Kasım Salı günü Maçka Sanat Galerisi’nde sanatseverlere buluşuyor. Sergi, izleyiciyi ruhun esrarengiz manzaralarında tarifi zor bir yolculuğa çıkarıyor. Bu yolculuk bireyi uçsuz bucaksız, büyüklük sevdasında, bunaltıcı ve karmaşık görünen bir dünyada, öze, kişisel ve içe dönük olana odaklanma eylemiyle, bireysellik, kimlik ve benliğin daha geniş bir bağlamdaki önemi üzerine düşünmeye davet ediyor.

Eserlerdeki siyah tonlarının su ve beyaz kâğıt ile buluşmasından oluşan ışık ve gölge oyunları insan ruhunun karmaşıklığını yansıtırken, ışık ve gölgenin birbirine karıştığı, izleyicilere kendi duygularının derinliklerini keşfetme şansı sunuyor. Işığın gölgesiz var olamayacağı gibi, her şeyin zıttıyla anlam kazandığı, içsel benliklerimizin de bilinç ve bilinçaltımızın, bilinen ve gizemli olanın karmaşık bir etkileşimi olduğunu hatırlatıyor.

Halit Demirel’in çalışmalarındaki içe doğru yönelen sonsuzluk arayışı adeta evrenin insanın içindeki yansımasının izdüşümünün arayışıdır. Gelenekselin çağdaş bir dil ve içe dokunan bir duyarlılıkla yeniden ele alınmasındaki amaç insan varoluşunun derinliklerini araştırma çabasıdır.

İzleyicileri gerçekliğin sınırlarını sorgulamaya teşvik eden Halit Demirel, onları hem evrenin hem de insanın gizemli ve esrarengiz yönlerini araştırmaya yönlendirirken Maçka Sanat Galerisi’nin duvarına özel olarak uyguladığı performatif yerleştirmesiyle de tarih ve sanat tarihinin belleğinde bir yolculuğa davet ediyor.

14 Kasım 2023 Salı günü̈ saat 16:00 itibariyle açılacak ‘içe’ sergisi 16 Aralık 2023 Cumartesi günü saat 19:00’a kadar pazar ve pazartesi hariç her gün 12:00-19:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.