SERGİ | Dijital Sergi ‘Ancient Futures’ İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde

İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde sanatseverlerle buluşan ‘Ancient Futures’ (Antik Gelecekler) isimli dijital sergi; Meta, xtopia ve Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliğiyle gerçekleşiyor. 30 Ekim 2022 tarihine kadar gezilebilecek olan sergi, İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin farklı salonlarına yayılıyor ve müzedeki eserlerin yanında ziyaretçilerine birçok farklı deneyim vadediyor.

Fiziksel heykeller, dijital ekranlar ve artırılmış gerçeklik ile oluşturulan eserlerin bir arada yer aldığı bu çok katmanlı sergideki ekranlarda Liam Young, Theo Triantafyllidis, David OReilly, Behnaz Farahi, Jonathan Monaghan gibi yurt dışından sanatçıların ve Türkiye’den Ecem Dilan Köse, Beryl Bilici, Kerim Safa, Kerim Dündar, Enes Güç, İdil Dursun gibi yerli sanatçıların işleri sergileniyor. Meltem Şahin, ha:ar, Enes Güç, Mesut Öztürk, Alper Derinboğaz ve Gaye Su Akyol gibi isimlerin fiziksel heykelleri de sergi kapsamında ziyaretçilerle buluşan işler arasında. Global anlamda önemli başarılar kazanan Memo Akten, Sarper Baran ve Pınar Yoldaş da ‘Ancient Futures’ ile bir araya geliyor.

‘Ancient Futures’ isminden de anlaşılacağı üzere geçmişle gelecek arasında bir köprü kurmayı hedefliyor ve geçmişimizden ve kültürel mirasımızdan aldığı ilhamla ‘Yarının mitolojileri ve arkeolojik kalıntılarını bugün nasıl oluşturuyoruz?’ sorusunu sergilenen 27 eser ile irdeliyor. Sergi süresince yaratılan VR alanları da ziyaretçiler tarafından deneyimlenebiliyor.

‘Ancient Futures’ 30 Ekim 2022 tarihine kadar İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde ziyaret edilebilir.

Kaynak ve Fotoğraflar: artfullving.com.tr