MILAN DESIGN WEEK | Natural Capital

Brera’daki tarihi botanik bahçesinde konumlanan Natural Capital, Milan Design Week 2021 kapsamında CO2’nin tutulması ve depolanmasında bitkilerin ve ağaçların üstlendiği kritik rolü etkileyici bir atmosferde gözler önüne seriyor. Sergi, infografik kullanımını bir tasarım kategorisi olarak deneyimleyen en büyük üç boyutlu veri görselleştirmelerinden biri olmasıyla dikkat çekti. CRA-Carlo Ratti Associati tarafından enerji şirketi Eni için tasarlanan enstalasyon, daha sürdürülebilir bir gelecek için doğanın ve bitkilerin korunmasını ve bu doğrultuda dekarbonizasyon stratejisinin uygulanmasını teşvik ediyor.

Natural Capital, Brera Botanik Bahçesi’nin masalsı ortamında yüzen bir dizi şeffaf balondan oluşmaktadır. Bu baloncukların her biri farklı birçok bitki türünün CO2 emilim ve depolama kapasitesini görselleştirmek adına farklı çaplardadır. Balonlar üzerinde bitkilerin depoladığı CO2’nin miktarı yazılı olarak da gösterilerek ormanların yaşamın devam etmesi için üstlendiği kilit rol gözler önüne serilmiştir.

Ziyaretçilerin rotasının girişinde konumlanan koyu renkli küre ise her bireyin temel fonksiyonlarını gerçekleştirmek için sebep olduğu etkiyi sembolize etmektedir. Enstalasyon ile insan ve doğa arasındaki simbiyotik döngünün görsel bir şekilde anlatılması ve karşılaştırılması hedeflenmektedir.

Referanslar: fuorisalone.it