MILAN DESIGN WEEK | Dior

Dior Medallion Chair 17 Farklı Yorumuyla Sahnede!

2021 Milano Tasarım Haftası sektörün önde gelen 17 tasarımcısının moda devi Dior’un ikonik mobilyası olan Medallion Chair’ı yeniden yorumladığı sergiye ev sahipliği yaptı. Sandalye ilk kez 1947 yılında Dior’un defilelerde konuklarını oturtmak için kullanması ile benimsendi. Dior, anılarında bu tasarımı ‘ölçülü, sade ve her şeyden önemlisi klasik ve Parisli’ olarak tanımlamış.


Pierre Yovanovitch

Markanın kurucusu Christian Dior, Fransız estetiğinin temelinin Versailles Sarayı ile ciddi bir bağlantısı olduğuna inanmaktaydı. Moda devi, özellikle 1947 yılından sonra butiklerde ve defilelerde sıkça kullandığı, 16. Louis tarafından da kullanıldığı bilinen, oval arkalıklı madalyon sandalyeye hayrandı. Yıllar içerisinde bu sandalye markanın tasarım dilinin de önemli bir simgesi haline geldi ve reklamlarda görsel bir unsur olarak sıkça tercih edildi.


Sam Baron


Ma Yansong

Dior, 2021 Milano Tasarım Haftası kapsamında sergilenmek üzere tasarımcılardan Medallion Chair’dan ilham alan yeni işler ortaya koymalarını istedi. Bu yaratıcı iş birliği markanın zamansız modernliğine atıfta bulunmayı amaçlıyor.


Tokujin Yoshioka

Sam Baron, Nacho Carbonell, Pierre Charpin, Dimorestudio, Khaled el Mays, Martino Gamper, Constance Guisset, India Mahdavi, Nendo, Joy de Rohan Chabot, Linde Freya Tangelder, Atang Tshikare, Seungjin Yang, Ma Yansong, Jinyeong Yeon, Tokujin Yoshioka ve Pierre Yovanovitch tasarımlarıyla bir klasik olarak benimsenmiş olan bu sandalyeye yeni bir yorum getiriyorlar.

Referanslar: architecturaldigest.com, designboom.com