Esra Gülmen’in Türkiye’deki ilk Kişisel Sergisi PİLEVNELİ Dolapdere’de

Esra Gülmen’in Türkiye’deki ilk kişisel sergisi ‘Don’t Play with My Emotions’ 19 Nisan 2022’de PİLEVNELİ Dolapdere’de açılışını gerçekleştirdi. Sanatçı, sergisinde günlük hayattan nesnelere odaklanıyor, popüler kültürün bize sunduğu tüm aparatları inceliyor ve bu durumları eserlerine eğlenceli bir şekilde aktarıyor. Genellikle bir kavramı ya da duyguyu merkezine alan Gülmen, eserlerini odağına aldığı kavramla oynayarak yaratıyor.

Sanatçı, Türkçe’de ‘Duygularımla Oynama’ anlamına gelen sergi isminden de anlaşılacağı üzere, serginin ortaya çıkış sürecinde insan psikolojisinden ve insana dair problemlerden oldukça etkileniyor. Bu duyguları ziyaretçilere bir oyun alanı sunarak aktarmayı hedefleyen işlerde kimi zaman alışılagelmişin dışında yöntemler kullanılıyor. Günlük hayata dair objelerin tuvale dönüştüğü sergide enstrümanların üzerinde yazılarla karşılaşmak mümkün. Sanatçı söylemek istediklerini birçok olağan obje ve farklı yöntemden yararlanarak ziyaretçiye aktarmayı tercih ediyor.

Gülmen, hayal ettiği oyun alanında ziyaretçileri oldukça aşina olduğumuz fakat üzerine çokça düşünmediğimiz gündelik duyguları, alışkanlıkları, ilişkileri düşünmeye davet ediyor.

‘Don’t Play with My Emotions’ 28 Mayıs 2022 tarihine kadar PİLEVNELİ’nin Dolapdere’deki mekanında ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

Sergi hakkında daha detaylı bilgi almak için web sitesini ziyaret edebilirsiniz: https://www.pilevneli.com/tr/