Coachella Valley Müzik ve Sanat Festivali 2022 Enstalasyonları

Kaliforniya Indio’daki Colorado Çölü’nde her yıl düzenlenen Coachella Valley Müzik ve Sanat Festivali, pandemi nedeni ile verdiği iki yıllık aranın ardından 15 Nisan 2022’de 11 uluslararası mimar, sanatçı ve tasarımcının enstalasyonları eşliğinde açılışını gerçekleştirdi. Festivalin 2022 edisyonu için sergilenen işler, çevresel sürdürülebilirlik fikrine odaklanıyor. Enstalasyonlar, değindikleri güncel ve önemli temaların yanı sıra çölün uçsuz bucaksız atmosferinde katılımcılara yol gösterme ve toplanma noktaları tanımlama gibi görevler de üstleniyor. Bu senenin dikkat çeken işlerinden bazılarına göz atalım:

The Playground | Architensions

Alessandro Orsini ve Nick Roseboro’nun mimari tasarım ve araştırma stüdyosu Architensions, şehir yaşamını çöle taşıyor. Bölgedeki tek katlı yapılara dikey bir alternatif sunan enstalasyonda, köprüler ile birbirine bağlanan dört kule yer alıyor. Kulelerin farklı geometrik şekilleri ve tercih edilen canlı renkler eğlenceli bir atmosfer yaratırken bazı yüzeylerde kullanılan yansıtıcı malzemeler de insanları enstalasyonla etkileşime girmeye teşvik ediyor.

Cocoon (BKF+H300) | Estudio Normal

Arjantinli tasarımcı Martín Huberman’ın ‘Butterfly’ olarak da bilinen ikonik BKF sandalyesinin 300 reprodüksiyonu ile inşa ettiği dokuz katlı heykeli, festivalin en dikkat çeken işleri arasında yer alıyor. Kültürel bir simge haline gelen sandalyeyi 1938 yılında mimarlar Antonio Bonet, Juan Kurchan ve Jorge Ferrari tasarladı. İpeksi bir dokuya sahip olan koza benzeri heykel, gündüz gölgelik görevi görürken geceleri de alanın aydınlatılmasını sağlıyor.

Mutts | Oana Stănescu

Family New York’un kurucu ortağı ve Virgil Abloh’nun geçmişte iş birliği yaptığı isimlerden biri olan mimar Oana Stănescu, bitkilerle doldurulmuş köpek şeklinde üç heykel tasarladı. Enstalasyon, her biri farklı bir ana renkte çelik silüet çerçevesinden ve içlerindeki çiçeklerden oluşuyor. Köpek heykelleri gerçek dışı ölçekleri ve canlı renkleriyle alanın dinamik ve neşeli atmosferine uyum sağlıyor.

Spectra | Newsubstance

2018 yılında Coachella’da ilk kez sergilenen Spectra, bu yıl üçüncü defa festivaldeki yerini alıyor. Newsubstance tarafından tasarlanan gökkuşağı renklerindeki sarmal yedi katlı kule, gündüzleri çöl manzarasıyla bütünleşirken geceleri LED ışıklar yardımıyla ziyaretçilere rengarenk sunuyor.

Fotoğraflar: Lance Gerber, Julian Baysel, Coachella Valley Müzik ve Sanat Festivali