Pantone 2022 Yılın Rengi Belli Oldu: Very Peri!

Tasarım dünyası için yıl sonu, Pantone Renk Enstitüsü’nün yılın rengini açıklaması demek. Dünyanın önde gelen renk otoritelerinden Pantone’nin seçtiği ‘2022 Yılın Rengi’ belli oldu: PANTONE 17-3938 Very Peri! Pantone’nin ‘menekşe-kırmızı alt tonlu dinamik bir mavi tonu’ olarak tanımladığı rengin geçtiğimiz senelere göre en büyük farkı, Pantone’nin var olan kataloglarından seçilmiş bir renk olmaması. 23 yıldır devam eden ‘Color of the Year’ programı kapsamında marka, her sene kendi kataloglarından bir rengi yılın atmosferine uygun olarak ‘Yılın Rengi’ seçmekteydi. Bu sene programın tarihinde ilk defa küresel inovasyonu ve dönüşümü yansıtan Very Peri, 2022’ye özel olarak sıfırdan üretilmiş taptaze bir renk olarak sunuldu. Markanın renk hakkında yaptığı açıklamaya göre: ’Mavi tonlarının en mutlu ve en sıcak hali olan bu renk, barındırdığı kırmızı alt tonları sayesinde yeniliğin güçlendirici hissiyatını uyandırıyor’.

Renk, ilhamını içinden geçtiğimiz süreçten alıyor. Yaşadığımız geçiş zamanlarının dönüştürücü etkisinin ruhuna vurgu yapan Very Peri, dijital dünyadaki renk trendlerinin de bir dışa vurumu olarak kendini gösteriyor. Pantone markasının ‘kırmızı-menekşe aşılanmış bir mavi tonu olarak’ tanımladığı rengin karmaşıklığı, gelecekte bizleri bekleyen geniş olasılıklara da gönderme yapıyor. Dijital ve fiziksel dünyanın iç içe geçişinin bir temsili olarak da düşünülebilen bu yeni ton, son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz Metaverse’ten de referans almakta.

Pandeminin de etkisiyle çığır açan ve sanat dünyasında da farklı yansımalarıyla görmeye gittikçe alıştığımız teknolojik gelişmeler, Very Peri’nin yaratılışındaki en büyük etkenlerden. Pantone, teknoloji dünyası ile kurduğu yakın ilişkiyi ‘Yılın Rengi’ lansmanını Microsoft ile yaparak pekiştirdi. Very Peri önümüzdeki süreçte ekran koruyucular, arka planlar ve uygulama arayüzü seçenekleri gibi bir dizi Microsoft uygulamasına entegre edilecek. Bu sene hem sanal ortamlarda hem de fiziksel dünyada sıkça göreceğimiz Very Peri, açıklanmasıyla birlikte sanat ve tasarım dünyasının dikkatini çekmeyi başarmışa benziyor.

 

Referanslar: pantone.com, microsoft.com, designmilk.com