‘Neredeyiz?’ – Dündar Hızal ile Maçka Sanat Konuşmaları

‘Neredeyiz?’ sergisi kapsamında gerçekleştirilen Dündar Hızal ile Maçka Sanat Konuşmaları, 23 Mart Perşembe günü Düşünür-Mimar Nevzat Sayın ve Fotoğrafçı-Mimar Murat Germen’i Maçka Sanat Galerisi’nde buluşturuyor. Dündar Hızal, insan ve kendi yarattığı nesneler dünyası olan kente dair konuları tartışmaya açıyor. Kentlerin değişimi mi, dönüşümü mü, ikisi birden mi? Zorunlu göçlerin, nüfus hareketlerinin, sınıfsal ve siyasi niyetlerin gölgesinde neler kaybedildi?

Katılımın sınırlı olacağı etkinlik 23 Mart Perşembe günü saat 18:00’da gerçekleşecek. Detaylı bilgi için Maçka Sanat Galerisi ile iletişime geçebilirsiniz.

‘Neredeyiz?’ Sergisi Hakkında

Neredeyiz? Sergisi, Akın Güreş, Ayşen Urfalıoğlu, Fatih Kızılcan, Fırat Engin, Füreya Koral, Güneş Çınar, Murat Germen, Mustafa Duymaz, Ömür Tokgöz, Rabia Seyhan, Rüçhan Şahinoğlu ve Yunus Çermik’in katılımıyla, 31 Ocak 2023 tarihinde Maçka Sanat Galerisi’nde açıldı.

Maçka Sanat Galerisi bir soruyla, insan ve kendi yarattığı nesneler dünyası olan kente dair bağlarını tartışmaya açıyor. Neolitik romantizmi yücelten ama aynı zamanda kıyamet senaryolarını da normalleştirerek gerçekliğini yitirmiş bir tüketim dünyasının içinde biz neyiz, kimiz? Dahil olmaktan izleyici ve tüketici olmaya geçtiğimiz süreçte bizler ‘Neredeyiz?’

Kentlerin değişimi mi, dönüşümü mü, ikisi birden mi? Zorunlu göçlerin, nüfus hareketlerinin, sınıfsal ve siyasi niyetlerin gölgesinde neler kaybedildi? Çağdaş görünümlü, görece konforlu toplu konut projeleri yeni dönemin gecekonduları değil mi? İşçi konutlarından, gökdelenlere ve kamusal yapılara kadar kentleşmenin yarattığı sorunlar; altyapı gereksinimlerinin nüfusun hızına yetişememesi gibi yıllardır ezberlediğimiz ve kuşaktan kuşağa çözülmeden aktarılan konular… Sergi, bozulan topografyadan ekosistemin yıkımına, planlama konusunu bir ekonomi politik silaha çeviren zihniyete, kimlikten belleğe, insan bedeni ve ruhu kadar hayvanlar üzerindeki tahribata, değişen seslerinden kokularına, adeta labirent gibi içinde kaybolduğumuz şehrimize, evimize, ocağımıza odaklanıyor.

İnsanı herkesleştiren, kendimiz için kurguladığınız biricik hayattan herhangi birine dönüştüğümüz kentte ne kadar sorumluluk almaya hevesli ve inançlıyız?

Neredeydik nerelere geldik, nereliyiz, neredeyiz?

Maçka Sanat Galerisi, son 70 yılı kapsayacak şekilde anlamı değişen kent olgusunu odağına alarak, zihinsel, duygusal ve görsel hafızamızda iz bırakacak bir grup sergisiyle izleyicisini buluşturdu.

Kaynak: mackasanatgalerisi.com