Beyoğlu’nda Yenilikçi bir Sahne: HOPE Alkazar Açıldı!

İstiklal Caddesi’nde hafızalarda yer etmiş olan önemli mekanlardan Alkazar Sineması, HOPE Alkazar adıyla tekrar İstanbullular ile buluşuyor. Yenilenen Nike Beyoğlu mağazasının hemen yanında konumlanan mekan, Nike’ın destekleriyle bir sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçirilmiş. Burada spor faaliyetlerinden kültürel etkinliklere, eğitimlerden söyleşilere kadar birçok farklı aktivitenin gerçekleştirilmesi amaçlanıyor. HOPE Alkazar’ın en önemli vaatlerinden biri olabildiğince kapsayıcı olmak. Hem fiziksel hem de dijital bariyerleri ortadan kaldıran mekandaki etkinlikler ücretsiz ve mekanın kapıları herkese açık! HOPE Alkazar ‘Varım’ diyen herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği, değişik disiplinlerin bir araya geldiği kolektif bir sahne olarak hayatımıza etkileyici bir giriş yapıyor.

20-21 Kasım’da açılışı gerçekleşen mekan, dünyaca ünlü medya sanatçımız Refik Anadol’un ‘Alkazar Rüyası’ isimli interaktif enstalasyonuna ev sahipliği yapıyor. Anadol’un deyişiyle ‘Projenin temelini bu mekanın hatıraları olan filmler oluşturuyor’. ‘Alkazar Sineması rüya görseydi bu rüya neleri içerirdi?’ sorusundan yola çıkan eser, 100’ün üzerinde eski Yeşilçam filmine ait görüntüyü yapay zeka ile işleyerek geçmişle geleceği bir araya getiriyor. Bu çarpıcı eser, 1920 yılında açılan ve Türkiye’nin en eski sinema salonlarından biri olan Alkazar Sineması’nın eşsiz geçmişine de bir övgü niteliği taşıyor. İki bölümden oluşan enstalasyonun ilk bölümünde, belki de birçok kez izlemiş olduğumuz unutulmaz filmlerden sahneler ziyaretçilere çarpıcı bir formda hatırlatılıyor. İkinci bölümde ise enstalasyon daha etkileşimli bir hale gelerek ziyaretçiyi sahnenin bir parçası haline getiriyor. ‘Hareket halinde olan kişi mekandaki bir fırçaya ya da bir pigmente dönüşüyor’. Ziyaretçinin hareketlerine tepki veren eser, insanları dans ve yoga gibi hareket içerikli aktiviteleri denemeye ve mekanın onların hareketleriyle birlikte gerçekleşen dönüşümünü izlemeye davet ediyor. Eseri birlikte deneyimlenebilen kolektif bir aktiviteye dönüştüren Anadol, HOPE Alkazar’ın ‘herkes için ortak gelecek’ düşüncesi ile örtüşen bir sergi ortaya koyuyor. HOPE Alkazar’ın yenilikçi ve çok sesli yeni vizyonuna gönderme yapan ‘Alkazar Rüyası’ Alkazar Salonu’nda 21 Kasım itibariyle ziyaretçilerini ağırlamaya başladı.

Sanatçı Esra Gülmen’in ‘Hope’ ve ‘Inhale-Exhale’ isimli illüstrasyonları Spor Stüdyosu’nda yer alıyor. Salonun zemininde bulunan ‘Hope’ isimli çalışmasıyla sporun birleştirici ve kapsayıcı gücüne gönderme yapan Gülmen, spordaki empati ve tolerans duygularına da vurgu yapıyor.  Gülmen aynı zamanda Nike ile iş birliği içinde mağazalarda satışa sunulmak üzere bir kapsül koleksiyon tasarlamış. Koleksiyondan elde edilen gelirin tamamı ise sonrasında Tohum Otizm Vakfı’na bağışlanacak. HOPE Alkazar’da tasarımları bulunan diğer genç isimler ise Burak Beceren, Erin Aniker, Dilara Akbal, Piknik Works ve Simay Bahçıvan.

Mekanın sundukları arasında spor da var! Ebrar Karakurt ve Cedi Osman gibi spor dünyasının ünlü isimleri, geleceğin sporcularına ilham olabilecek atölyeler düzenleyecek. Bu yıla damga vuran başarılı sporcularımızdan Ebrar Karakurt, SosyalBen vakfı ile HOPE Alkazar çatısı altında Ebrar Karakurt Akademi’yi hayata geçirmeyi ve genç yeteneklere yol göstermeyi hedefliyor. HOPE Alkazar bünyesinde DansFabrika, Cihangir Yoga, SosyalBen, Onaranlar Kulübü gibi vizyoner ekiplerin etkinlikleri de gerçekleşecek. Kenti ve insanı odağına alan Onaranlar Kulübü’nün sürdürülebilirliği ve yaratıcılığı ön planda tutan atölyelerinin, platformun bu konulardaki hassasiyeti ile örtüşen bir tutum içerisinde Yaratıcı Stüdyo’da gerçekleşmesi planlanıyor. Mekanın geçmişteki fonksiyonu da unutulmamış. HOPE Alkazar’da belirli periyotlarda Başka Sinema’nın katkılarıyla film gösterimleri düzenlenecek.

HOPE Alkazar içinde bulunduğumuz çağa ayak uydurarak farklı disiplinlerdeki tüm bu etkinliklerini ve daha fazlasını hem fiziksel hem de dijital ortamda gerçekleştirmeyi planlıyor. HOPE Alkazar hakkında daha fazla bilgi almak için web sitesini ziyaret edebilirsiniz: https://hopealkazar.com

Referanslar ve Görseller: hopealkazar.com, mediacat.com, cumhuriyet.com.tr