Studio Mohs

Studio Mohs mekanlarda farklı tasarım deneyimlerini araştırma amacıyla 2020 yılında mimar Zeynep Saz tarafından kuruldu. Yolculuğun temeli mermer ve doğal taşa olan yakınlıkla gelişti ve buna bağlı olarak taşların sertlik ve dayanıklılık ölçü birimi olan “Mohs Sertlik Skalası” bu tasarım stüdyosuna ismini vermiş oldu. Uzun yıllar boyunca mermer sektöründe üretim ve ocaklarda edinilen tecrübe, mermerin en iyi kullanım şekli olan mobilya, dekoratif ürün ve iç mekân tasarımına evirildi. Alanya’daki mermer fabrikasında el işçiliği ile üretilen heykelsi ve tamamen mermerden oluşan sehpa tasarımları ile, doğadan yaşam alanlarımıza uzanan yolculuk başlamış oldu.

Oluşma süreci milyonlarca yılda gelişen, evlerimizi dekore etmek için kullandığımız bilinen en eski malzeme olan mermerin, modern çizgilerle buluşarak yalın ve geometrik formlara dönüşmesi ve minimal bir estetik yaratması tasarımlarda amaçlanan vizyondur. Mermerin ağırlığını ve yarattığı klasik algıyı, temel geometrik şekiller, çağdaş konsept yaklaşımları, deneysel tasvirler ve 20. yüzyıl fikir akımlarıyla kıracak bir dil oluşturulması hedeflenmiştir.

Mimari, içinde yaşadığımız sanattır yaklaşımını benimseyen markamız mobilyayı da bir sanat eseri olarak algılamak ister. Her ürünün kendine özgü bir hikayesi ve detayı olmasına dikkat edilirken aynı zamanda koleksiyonun birbiriyle uyumlu çizgide ilerlemesi hedeflenmiştir. Tasarımlarda tamamen kişiye, ürüne özel eşsiz damar ve desenler barındıran mermerin yanında ahşap ve metal malzemeler de kullanılmış, özenli detaylar ile güçlendirilmiş benzersiz formlar oluşturulmuştur.