FEZA dsgn

Yüksek Mimar Feza Ökten Koca tarafından tasarlanan koltuk, sandalye, bank, sehpa, dresuar ve aydınlatma gibi farklı mobilya alternatiflerinden oluşan FEZA dsgn markası altındaki tüm parçalar özgürlüğe, yalınlığa ve özgünlüğe ithafen, kalıplar içinde kalmaksızın farklı çizgisel özelliklerde tasarlandı.

 Elips Tasarım Mimarlık kurucusu Y.Mimar Feza Ökten Koca 20 seneyi aşkın süredir ekibi ile binlerce m2 mekan tasarıma imza attı. Koca, 2012 yılından beri çeşitli fuarlarda sergilediği ürün tasarımlarını FEZA markası altında topladı. 2016 yılında A’ Design Award yarışmasında Boomerang sandalye tasarımı ile ödül kazanmıştır. FEZA markası altındaki tasarımlar modern ve yalınlık temalarıyla biçimlenen mobilya ve aydınlatma ürünlerinden oluşuyor.

Koleksiyondaki tüm parçalar, özgürlüğe, yalınlığa ve özgünlüğe ithafen kalıplar içinde kalmaksızın farklı çizgisel özelliklerde ve bazıları özellikle şeffaflık ana temasıyla tasarlanmış. Tasarımların her biri ayrı ilhamlardan yola çıkmış ve kendi hikayesini yaratmıştır. Her ürün bir diğerinden tamamen bağımsız ve farklı olarak biçimlenmiş. Tasarımlar, gerek formları gerekse malzemeleri ile alışılmışın dışında ezberlerin dışında olmaları ile şimdiden bir çok kişinin dikkatini çekmeye başardı.

Tasarımda kullanılan şeffaflık teması kimi zaman yer çekimine karşı verilen mücadeleye, kimi zaman da montajdaki çıplaklık kavramlarına vurgu yapıyor. Farklı malzemelerin bir arada kullanımıyla alışılmışın dışına çıkılan FEZA tasarımları kimi zaman şeffaf akrilik malzeme kullanımı ile lake ve masif ahşabı ön plana çıkarırken, kimi zaman da mermer ve metal ile kumaş ve deriyi bir araya getiriyor. Sürekli yeni tasarımlarla yenilenen mağazada oldukça enerjik bir hava gözlemleniyor. Tasarımlar ev, otel, ofis ve restaurant alanlarında kullanıma uygun çizgi dışı, şaşırtıcı bir dil içeriyor. Sıradanlıktan sıkılananlar, farklıyı arayanlar için yeni adres, FEZA dsgn.