15 WEST DESIGN STUDIO

15 West’in kurucu ortakları Begüm Cemiloğlu ve Ekin Varon ABD’nin önde gelen tasarım okullarından Rhode Island School of Design’da eğitimlerini tamamladıktan sonra konut, hizmet ve otelcilik sektörlerine servis veren Türkiye’nin önde gelen mimari firmalarında çalıştılar.

Begüm almış olduğu endüstriyel tasarım eğitimini göz önünde bulundurarak çalıştığı projelerde mobilya üretiminin teknik yönü ve ürün ergonomisine odaklandı. Ekin ise mobilya tasarımı odaklı eğitimini takiben seçkin firmalarda koleksiyonların baştan sona sorumluluğunu alarak tasarım, araştırma ve markalaşmanın yanı sıra, üretim süreci yönetimi, pazarlama ve satış alanlarında projeler yönetti.

İkili edindikleri deneyimi bir ortaklığa dönüştürerek 2015 yılında, Türkiye ve dünya pazarına hizmet vermek üzere kendi firmalari 15 West’i kurdu. 15 West, Türkiye’nin sahip olduğu endüstriyel  üretim kapasitesi ve el işçiliğini birleştiren yenilikçi bir yaklaşımla hayata gecti. 15 West ürünleri, ikilinin sahip olduğu evrensel tasarım anlayışını, ihtiyaçlara göre şekillendirmesiyle ortaya çıkmakta.

15 West, özgün mobilya ve obje tasarımına ilaveten konut, otel, rezidans, ve kontrakt alanlara çözümler sunmakta.

İkilinin tasarımlarının ilham kaynağının arkasında kendilerine özgü hikayeleri yer alıyor. Bu hikayelerin ilham kaynakları, hayatın akışının içinden, müşterilerin ihtiyaçlarından, ve Türkiye’nin sahip olduğu zengin kültür mozaiginden geliyor. Doğu ve batı sentezinin yansimalarini 15 West ürünlerinde; Batının endüstriyel üretim teknikleri ve doğunun el işçiliği sanatinin birleşimiyle görmek mümkün.

15 West bünyesinde tasarlanan ürünler detay odaklı bir yaklaşımla ele alınıyor.Ürünlerin hayata geçme sürecinin detaylı bir şekilde ele alınmasıyla, ürünlerle kullanıcısı arasında bağ kurulması sağlanıyor. Beklenmedik farklı malzemelerin doğru şekilde mobilyada kullanımının, yerleştirildikleri alanlara ruh ve zenginlik kattığı düşüncesinin arkasında olan 15 West, kullaniciya farklı malzeme seçenekleri sunmak adına “15 West Dokular” adlı kendi doku kartelasını yarattı. Bu kartelada kullanıcının kullanim alanına, ihtiyacına ve talebine göre farklı desen ve cila seçenkleri sunuluyor. İstenilen renklerde uygulama yapılabiliniyor. Kireç taşından üç boyutlu olarak yaratılan dokular daha sonra kullanım alanlarına göre farklı bitişlerle kullanıcının karşısına çıkıyor. El yapımı olan dokular, el işçiliğinden ötürü farklılıklar gösterebiliyor. Bu şekilde de dokuların yer aldığı ürünler kişiye özel oluyor.