HyperFocal: 0 HyperFocal: 0 HyperFocal: 0 HyperFocal: 0 HyperFocal: 0 HyperFocal: 0

Mamurbaba House Project

Mimarlık Ofisi: Orkun Nayki Mimarlık
İşveren: ORKUN NAYKİ
Projenin Yeri: ÇEŞME / İZMİR
Proje Tipi: Konut
Proje Yılı: 2019
Web Sitesi:
Fotoğraflar:
İbrahim Özbunar

Proje Künyesi / Metni

Mamurbaba Evi, 817 m2 parsel içinde tasarlanmış bir aile evidir. Bir ailenin yaşam standartları düşünülerek tasarlanmıştır. Proje tasarımında bölge dinamikleri göz önüne alınarak ,yapının işlevsellik, yalınlık ve sürdürülebilir olması ön planda tutulmuştur. Tasarımda modern çizgiden ödün verilmeden minimal, yalın ve şeffaf bir tarz benimsenmiştir. Bu doğrultuda mekanlar, yönelimler, kullanılan malzemelerin içerik, doğallık ve uyumluluğu sağlanmıştır. Tamamıyla doğayla uyumlu, sürdürülebilir ve zamansız olmasına dikkat edilmiştir.

Yapı kütlesel açıdan 2 aks çevresinde şekillenmiştir. Bu parçalanma konutun yaşam ve uyuma alanlarını birbirinden ayırmaktadır. Yapının tasarımında mümkün olduğunca doğal ışıktan faydalanılacak şekilde cam yüzey açıklıklar maksimumda tutularak, doğal ışığın etkisinin kuvvetlendirilmesi amaçlanmıştır.

Geniş ve şeffaf açıklıkların kullanıldığı yaşama alanı olan salon bölümü, yeme bölümü ve mutfak gibi farklı işlevdeki mekanlar tek bir kullanım alanına dönüştürülerek yapının odak noktası olarak düşünülmüştür.

Yapının cephe ve catı kaplaması olarak eloksal alüminyum ve bu kaplamayla yumuşak geçişler sağlayan şeffaf yüzeyler kullanılmıştır. Kullanılan cam açıklıklarla, yapı iç,dış etkisinde bütünlük sağlanmaya çalışılmıştır.Alüminyum tasarım ile birleştirilerek iç ve dış mekan geçişi sayesinde farklı manzaralar sunarak, sınırsız bir mekânsal deneyim kazandırılmaya çalışılmıştır.