Konum Beytepe

Mimarlık Ofisi: VEN Mimarlık Ltd. Şti.
İşveren:
B.Ergünler Yol Yapı İnşaat
Projenin Yeri: Beytepe, ANKARA
Proje Tipi: Konut
Proje Yılı: 2016
Web Sitesi: http://www.ven.com.tr/

Proje Künyesi / Metni

Ankara'nın hızla gelişen ve yeni yaşam merkezi haline gelen Çayyolu ve İncek bölgelerini birbirine bağlayan ana bulvar üzerinde, ayrıcalıklı bir noktada konumlanan proje geniş peyzaj alanları ve sosyal merkeziyle sadece bir konut projesi olmaktan çıkıp aynı zamanda hayat dolu, zengin ve çekici bir yaşam çevresi sunuyor.

Konum Beytepe projesinin kütle tasarımı ve yerleşim planı kendi özel konumu, çevre ve yönlenim koşulları derinlemesine irdelenerek kurgulandı. Dairelerde manzaraya erişim ve güneşlenme olanakları maksimum derecede sağlandı. Kompakt bir şekilde yükselen yapı kütlesi, arsanın büyük bir bölümünün peyzaj ve açık donatı elemanlarına ayrılmasını sağladı. Konum Beytepe'nin giriş katında sizi çok özel bir fuaye karşılıyor. Peyzaj alanıyla bütünleşik olarak uzanan lineer mekan yüksek hacmi ile görkemli bir mekansal deneyim sunuyor. Fuaye bir yandan sizleri kapalı yüzme havuzu, fitness merkezi, sinema salonu, çocuk oyun odası gibi sosyal alanlarla buluştururken, diğer yandan açık spor alanları ve peyzaj alanlarına yönlendiriyor.

Konum Beytepe'deki kapalı sosyal alanların hepsi gün ışığı alan ve peyzaja açılan mekanlar olarak tasarlandı. Modern ve seçkin bir iç mimari tasarımla planlanan sosyal alanlar panoramik camlarla görsel ve fiziksel olarak peyzaj alanlarına bağlandı.

Fuaye alanından ulaşılan 3 ayrı asansör kulesi, farklı tiplerdeki daireler için özelleşmiş ulaşımimkanı sağlıyor. Fuayenin başında ve sonunda bulunan asansör kulelerinden ayrı ayrı 5+2 ve 4+2 dairelere ulaşılıyor. Bu dairelere ulaşım her daire için kendine özel bir asansör holü olacak şekilde kurgulandı. Ortadaki asansör kulesi ise 3+1 ve 2+1 dairelere hizmet veriyor.

Daire içlerinde oluşturulan plan şemaları, malzeme ve detaylarda yakalan zenginlik ve kalite bu konuda yıllardır oluşmuş deneyimimizin bir yansıması. Gün ışığı ve çevre manzarasıyla beslenen fonksiyonel mekanlar modern yaşamın şartlarını en iyi şekilde karşılamak üzere tasarlandı. Konum Beytepe Ankara'nın bu çok özel bölgesinde cephesinde klasik mimarinin oran, orantı ve düzen prensiplerinden beslenmekle birlikte modern çizgilere sahip simge bir yapı olarak tasarlandı.

Yapının karmaşadan uzak, sade ve net çizgileri sadece günümüze ait olanı değil, geçmişten gelen ve geleceğe taşınacak bir şıklığı barındırıyor. Yapının tepesinde yer alan helikopter pisti ise sizlere sadece bir ulaşım seçeneği sunmakla kalmıyor, aynı zamanda onu taçlandıran bir öğeye dönüşüyor. Konum Beytepe mekanlarının tasarımı ve sunduğu yaşam kalitesi ile yeni bir standart tanımlıyor.