Yarışma | Multi-Unit Housing Designs

Multi-Unit Housing Designs + San Francisco 2050 tasarım yarışması, San Francisco şehri için geleceğe bakan, daha eşitlikçi ve esnek kentsel topluluklar yaratan yenilikçi yeni konut tipolojileri için çözümler arıyor.

Mimarlar, tasarımcılar ve şehir plancıları için küresel ısınma irdelenmesi gereken bir konu ve bu nedenle yarışma, katılımcıları San Francisco’nun yerel iklimine hitap eden sürdürülebilir tasarım çözümlerini ele almaya teşvik ediyor. Tasarım tekliflerinde AIA Tasarım Mükemmelliği Çerçevesini genel bir kılavuz olarak ilham almak için kullanılabilir ve ayrıca Pasif Evin genel enerji tasarrufu ilkeleri entegre edilebilir.

 Yarışmanın Konusu ve İstenen Program

 • Şehrin mesken kullanımına ayrılmış arazisinin büyük bir yüzdesi, yalnızca müstakil evler için ayrılmıştır. California Senatosu Yasa Tasarısı 9 (SB9), California H.O.M.E Yasası ve önerilen San Francisco odaklı mevzuat, mevcut arazi kullanım kalıplarının doğasında var olan eşitsizliği gidermeyi amaçlarken, birçok alan hala çok üniteliden tekli araziye indirgenmekten etkilenmektedir.
 • Kriz fırsata dönüşsün! Yoğunluğu artırmayı amaçlayan yeni kurallar, tasarımcılara San Francisco evini yeniden düşünme şansı sunuyor. Yaşam tarzına ve mimari stile yenilikçi yaklaşımlar sunan 21. yüzyıl dubleksleri ve dörtlüleri için yeni vizyonlar aranıyor. Toplum, evsizlik, değişen iklim ve sosyal parçalanma gibi zorluklarla boğuşurken, dünya üzerinde hafif, maliyet açısından elde edilebilir ve doğası gereği sosyal olan konut biçimlerin düşünüldüğü tasarımlar aranıyor.

Değerlendirme Kriterleri

 • Değerlendirme, sosyal, ekonomik ve programatik faktörlerin yanı sıra fiziksel mimari tepki de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere dayanacaktır. Vizyonunuz nedir ve bu, San Francisco’nun konut krizini ele almasına, 2050 yılına kadar daha kapsayıcı ve iklime dirençli olmasına nasıl yardımcı olacak?
 1. Mimari Tepki
 • Bağlam ve Yaşanabilirliğe Duyarlılık: Yoğunluk ne kadar yüksek olursa, bir proje tipik olarak o kadar uygun olur, ancak katılımcılar bağlama duyarlılık içeren bir yanıt göstermelidir.
 • Maliyet ve İnşaat İnovasyonuna Yaklaşım: Orta blok ve köşe parseller için kolayca kopyalanabilen, potansiyel olarak inşaat maliyetlerini azaltan ve onay/izin sürecini kolaylaştıran tipolojiler oluşturma yeteneği teşvik edilmektedir.
 • Sürdürülebilirlik, İklim ve Esnekliğe Duyarlılık. Enerji tasarrufu, enerji üretimi ve AIA Tasarım Mükemmelliği Çerçevesi ve Pasif Ev ile ilgili uygun fiyatlı sürdürülebilirlik kavramlarının dahil edilmesi teşvik edilmektedir.
 1. Dikkate alınması gereken Sosyal Ekonomik Programatik faktörler
 • Yarışma için çeşitliliği, fizibiliteyi ve toplum yararını teşvik etmenin amaçlanması.
 • Bu nasıl inşa edilecek ve bu bina kimin?
 • Burada kim yaşayacak?
 • Faydaları nelerdir ve kimler faydalanır?

 Yarışma Takvimi

 • Başvuru Tarihleri: 3 Şubat — 1 Mayıs 2023 Saat 17:00’a kadar (PST)

Ödüller

 • AIASF Konut+ San Francisco 2050 Tasarım Yarışması’nın kazananları, 10.000$’a kadar büyük ödül olmak üzere toplam 20.000$’ın üzerinde ödül alacak.

Yarışma sayfasına https://aiasf.org/architecture/housing-san-francisco-2050-design-competition/?utm_medium=website&utm_source=archdaily.com linkinden ulaşabilirsiniz.