Pavilion Of Humanity: First Contact

Dünya, küresel pandemiler, iklim değişikliği, savaşlar, ekonomik kriz gibi sorunların yaşandığı kaotik bir durumda. Ancak insanlığın pozitif yönlerine ve birçok büyük başarısına odaklanmanın şimdi tam zamanı.

The Pavilion Of Humanity: First Contact (İnsanlık Pavyonu: İlk Temas), katılımcılara insan türünün en iyi ve en parlak yönlerini tek bir alanda özetleyecek bir yapı tasarlama görevi veriyor. Başka yaşam formları tarafından ziyaret edilirsek, Pavilion of Humanity sayesinde insanlık hakkında bilgi sahibi olmaları mümkün olacaktır.

1972 Pioneer 10 ve 1973 Pioneer 11 uzay araçlarına yerleştirilen Pioneer Plakları, insanlık hikayesini resimli bir şekilde anlatıyor. Plaklar, bir erkek ve bir kadın figürü, güneş ve galaktik anıtlar, güneş sisteminin şematik bir diyagramı ve uzay aracının silüeti gibi unsurları içeriyor. Bu çizimler, uzaylıların insanlık ve Dünya hakkında temel bir anlayışa sahip olmasını sağlamak amacıyla tasarlandı.

İnsanlık Pavyonu da aynı fikri, mimari tasarım yoluyla yansıtmalıdır. Yapı, sanat, bilim, kültür, teknoloji ve yenilik gibi en önemli başarılarımızı sergilemeli ve geleceğe yönelik hedeflerimizi göstermelidir. Tasarım ayrıca sürdürülebilirliği ve çevresel etkiyi de göz önünde bulundurmalıdır  çünkü insanlık olarak değerlerimiz bu yapı ile aktarılacaktır.

İnsanlık Pavyonu, tüm insanlara görünür bir konumda yer almalıdır ve yabancı yaşam formlarının ziyareti durumunda insanlığı en iyi şekilde temsil edebilmelidir.

Katılımcılardan dünyanın herhangi bir yerinde sevdikleri bir alanı seçmeleri isteniyor ve yapı, yalnızca Dünya’da konumlanmak ve temel fizik yasalarına uymak koşuluyla, geri kalan her şey mümkün olacak şekilde tasarlanabilir.  Bu, mimarlık ve tasarım tutkunları için hayal güçlerinin sınırlarını zorlama ve insanlığın en büyük ve etkili başarıları üzerine düşünme fırsatı sunuyor.

‘Yabancı ziyaretçilere göstermekten en çok gurur duyacağınız şey nedir ve en büyük başarılarımızı mimari yoluyla nasıl iletmek istersiniz?’

2.Edisyonu düzenlenen yarışma herkese açıktır ve profesyonel bir nitelik gerekli değildir. Tasarım önerileri bireysel olarak veya en fazla 4 kişilik ekipler tarafından geliştirilebilir. Yarışmaya başvuru için son tarih 24 Temmuz 2023.

Katılım koşulları ve süreçle ilgili detaylı bilgiye web sitesi üzerinden ulaşılabilir: https://architecturecompetitions.com/humanitypavilion2/