Types of Spaces

İspanya’nın Logroño şehrindeki anıtsal bir bacaya giden yola Concéntrico Tasarım ve Mimarlık Festivali kapsamında tamamen tuğladan inşa edilmiş 3,6 m²’lik kare odalar yerleştirildi. Mexico City merkezli ofis Palma, eski bir tütün fabrikası olan Fábrica de Tabacos’un olduğu yere giden, mevcutta çok kullanılmayan bir geçitte konumlanan Types of Spaces isimli projeyi hayata geçirmek için Hanghar ile iş birliği yaptı. Tasarımcıları enstalasyonu ‘geçici ve eğlenceli bir dizi oda’ olarak tanımlıyor. Birbirine eklemlenen odalar ile yeniden tanımlanan boşluk, etkileyici görseller ortaya çıkarıyor.

Geometrik formların ön plana çıktığı tasarım, tamamen kil tuğlalar ile inşa edilmiş. Atılmış tuğla parçalarının üzerine yerleştirilen odalar, geçidin sonunda yer alan benzer renkteki kırmızı tuğlalı bacaya etkileyici bir giriş oluşturuyor. Palma mimarı Diego Escamilla yaptığı açıklamada ‘festivale davet edildiklerinde tüm şehir genelinde seçim yapabilecekleri birkaç olası yer sunulduğunu’ belirtmiş. ‘Geçit, organizatörler tarafından ilk toplantılarda sunulmadı çünkü gerçekten ilgilenmeyebileceğimizi düşündüler. Sonuçta burası bizim için mükemmel bir yerdi. Şehrin ilk bakışta kolayca fark edilmeyen, ancak ziyaretçilerin merakını uyandırabilecek ve onları dolaşmaya davet edebilecek ilgi çekici bir yeri’. Palma mimarı Ilse Cárdenas ise ‘projenin hem bulunduğu araziden hem de inşası için kullanılan malzemeden ilham aldığını’ vurgulamış.

Gökyüzüne açılan odalar, çeşitli mekansal olasılıkları keşfederken, şehrin kamusal alanından çok uzak olan ev ölçeğine vurgu yaparak, ziyaretçilerin mekanla etkileşime girmelerine olanak sağlıyor.

Tasarımın başlangıç noktası ‘geçidin boşluğunu yeniden inşa etme girişiminde, ev karakterine sahip koridorlar ve odalardan oluşan mekansal bir geçiş alanı oluşturmak adına uzun geçidi 3,6*3,6m ölçülere sahip odalara bölmek olmuş’.

Mimarlar, 30*30 cm’lik tuğlaların enstalasyon sonrasında da kullanılabilmesi için sabitlemede minimum oranda harç kullanmayı ve ek olarak birbirine geçme sistemden yararlanmayı tercih etmişler. Malzemeler Concéntrico’dan sonra tuğlaları geri kabul edecek olan İspanya’daki Cerámica Sampedro fabrikasından tedarik edilmiş. Birçok kısa ömürlü projenin ana problemi olan atık ve çöp oluşumuna engel olmak için yeni malzemelerin bu şekilde tekrar kullanılabilmesine imkan tanımak projenin ana hedeflerinden biri olmuş.

Ana eleman olarak tuğla kullanmanın ve ek bir malzeme tercih edilmemesinin sebebi mimarların bu malzemenin tarihi baca ile gerçekten güzel bir diyalog ortaya koyduğunu düşünmeleri olmuş. Concéntrico Tasarım ve Mimarlık Festivali’nin öne çıkan tasarımlarından biri olmayı başaran proje, tuğla gibi oldukça sık karşılaştığımız bir malzemenin farklı kullanım olanaklarını gözler önüne sermesiyle de dikkat çekiyor.

 

Proje Yılı: 2021
Lokasyon: Logroño, İspanya
Mimar: HANGHAR, Palma
Fotoğraflar: Luis Díaz Díaz