The Plus

Norveç’in Magnor bölgesinde ormanlık bir alanda yer alan dış mekan mobilya üreticisi Vestre’nin yeni üretim kompleksi BIG / Bjarke Ingels Group imzası taşıyor. Vestre, projeyi ‘dünyanın en çevre dostu mobilya kompleksi olarak tanımlıyor’. Bu tanımlamanın sebebi ise ‘The Plus’ isimli 7000 m² ’lik binanın geleneksel bir fabrikaya göre yaklaşık %55 oranında daha az sera gazı üretecek olması. The Plus’ın tüm İskandinav bölgesinde en yüksek çevre sertifikası olan BREAM Outstanding’i elde edecek ilk endüstriyel bina olması bekleniyor. Enerji tasarrufu sağlayan stratejileri robot destekli bir üretim hattıyla birleştiren Vestre, yeni fabrikanın benzer yapılara kıyasla çok daha az enerji tüketeceğini belirtiyor.

Haç formlu yapı, ortasında bulunan avlu ve merkez bir ofisten yayılan dört kanattan meydana geliyor. Binanın formu iş akışını kolaylaştırmak üzere tasarlanmış. Dört ayrı bölümde bulunan depo, renk fabrikası, ahşap fabrikası ve montaj merkezde sergi alanı ve ziyaretçi merkezinin yer aldığı bölüme bağlanıyor.

BIG, yapıyı tasarlarken sürdürülebilirliğe ve şeffaflığa odaklanmış. Tasarımın çevreye yönelik kararlarından en önemlisi yılda yaklaşık 250.000 kWh enerji üretecek 900 çatı tipi güneş panelini barındırması. Ayrıca fabrikanın hedefleri arasında üretimde kullanılan suyun %90-95’ini yeniden kullanmak da bulunuyor. Yapıda materyal seçimleri de yine çevresel faktörler göz ününde bulundurularak gerçekleştirilmiş. Konsepte uygun olarak belirlenen materyaller arasında yerel ahşap, düşük karbonlu beton ve geri dönüştürülmüş çelik bulunuyor.

Her yerde şeffaflığın hakim olması düşüncesi tüm tasarıma yön veren başlıca unsurlardan bir diğeri. The Plus’ta çoğu geleneksel endüstriyel binanın aksine sınırlar, çitler ya da saklı tesisler bulunmuyor. Dış rampalarda yürüyebilen ziyaretçiler, tüm kanatlarda yer alan geniş pencereler sayesinde fabrikanın işleyişini gözlemleyebiliyor. Yapıyı geleneksel endüstri yapılarından ayıran bu karar Norveççe ‘Allemannsretten’ yani gezinme hakkına övgü niteliği taşıyor. Yapının bitki örtüsü ile kaplanan çatısı tüm yıl boyunca herkese açık olacak. Bu alanın ziyaretçilerin fabrikadaki üretim süreçlerini takip edebilmesi ve yapı ile iyi bir ilişki kurması için etkili olacağı öngörülüyor.

Vestre, bu proje aracılığıyla endüstriyel projelerin çevresel anlamda da küresel yenilikçiler olabileceğini kanıtlamayı amaçlıyor.

 

Proje Yılı: 2022
Lokasyon: Magnor, Norveç
Mimar: Bjarke Ingels Group
Fotoğraflar: Einar Aslaksen