The Goodtime Hotel

Beş yıl süren planlama, tasarım ve inşaat sürecinin ardından, Ken Fulk’ın müzisyen Pharrell Williams için Art Deco akımından etkilenerek tasarladığı otel Miami’de kapılarını açtı. Wes Anderson filmlerinden ilham alan, pastel renklerin hakim olduğu iç mekanlarda, hasır mobilyalara canlı desenlere sahip kumaşlar eşlik ediyor. The Goodtime Hotel, girişimci David Grutman ile Pharrel Williams’ın birlikte hayata geçirdiği bir proje. New York merkezli ofis Morris Adjmi’nin mimari tasarımını gerçekleştirdiği projenin iç mekan tasarımında Ken Fulk, dış mekanlarında ise peyzaj mimarı Raymond Jungles çalıştı.

Williams proje ile ilgili ‘The Goodtime Hotel’in hem yeniden canlanma hissini hem de özel bir şey keşfettiğinizde ortaya çıkan o heyecan verici duyguyu vermesini istiyoruz’ dedi. ‘Bu yeni bir ortama yeni bir kafa yapısı ile girmenin adrenalin yüklü hissi. Bu yere gelen herkes doğal bir şekilde iyi zaman geçirecek.’

South Beach’in tarihi bölümünde konumlanan otele ziyaretçiler kemerli ve yüksek tavanlı bir bölüm yardımıyla ulaşıyor. Bitkilerle dolu girişten sonra misafirleri art deco tarzına gönderme yapan alçı işleri ve murallar karşılaşıyor.

Otel toplamda 266 odaya ve 100.000 m² büyüklüğünde kamusal alana ev sahipliği yapıyor. Bu alanların içerisinde Strawberry Moon isimli bir restoran, 30.000 m²’lik havuz kulübü, zemin katta yer alan ticari alanlar, spor salonu ve Library isimli şeftali tonlarının hakim olduğu bir bar bulunuyor. Bir kısmını suitlerin oluşturduğu otel odaları Biscayne Körfezi’ndeki gün batımı manzarasına ya da Atlantik Okyanusu üzerindeki gün doğumu manzarasına sahip olmalarıyla konaklayanlara eşsiz görsel deneyimler vadediyor.

İç mekanlar geçmiş zamanlara ait zenginliği ve nostaljiyi yansıtacak şekilde dekore edilmiş. Art deco estetiğinin yeni bir üslupla hayata geçirilen yorumu, oteldeki çoğu detayda tutarlı bir şekilde devam ettiriliyor. Odaların genelinde açık pembe tonlar hakim ve bazı odalarda leopar desenli banklar bulunuyor. Koridor boyunca da ayak izi motifli halılar yer alıyor.

Otelin restoranı ve havuz kulübü yirminci yüzyıl ortalarında oldukça popüler tatil şehirleri olan Havana ve Acapulco’daki atmosferlerden esinleniyor. Bu yaklaşım, tercih edilen çizgili, pastel renkli döşemeler, vintage bar koltukları ve çizgili tenteler gibi birçok farklı unsurda kendini gösteriyor.

Otelin girişinden, odalarına kadar yaratılan her alanda sıradan bir mekanda olunmadığı hissiyatı uyandırılmak istenmiş ve otelde zaman geçirmenin tam anlamıyla bir deneyime dönüşmesi hedeflenmiş. Bu ay açılan otel; Grutman, Fulk ve Williams isimlerinin bir araya geldiği ilk proje değil. Üçlü 2018 yılında Miami’de açılan Swan and Bar Bevy isimli restoranı da birlikte hayata geçirmiş.

Proje Yılı: 2021
Lokasyon: Miami, Amerika Birleşik Devletleri
Mimar: Morris Adjmi
İç tasarım: Ken Fulk
Peyzaj Tasarım: Raymond Jungles
Fotoğraflar: Alice Gao

Kaynak: dezeen.com, designboom.com, architecturaldigest.com