Studio Ossidiana’dan Art Pavilion M

Studio Ossidiana’nın pastel pembe renkli sanat pavilyonu Hollanda’nın Almere şehrinde bulunan Weerwater Gölü üzerinde yüzer şekilde konumlanıyor. 2020 yılında  ‘Land Art ve Multimedya Müzesi’ konseptli yarışmada seçilen proje, Almere’deki gölün üzerine inşa edilerek Floridae Bahçecilik Fuarı’na ithafen 2022 yılının Nisan ayında ziyaretçilere açıldı. Birbirine teğet olan üç daire, müze ve açık alanların programının ihtiyaçlarını karşılayarak ‘Liman’, ‘Sahne’ ve ‘Gözlemevi’ fonksiyonlarını temsil ediyor. Tasarım ve doğanın entegrasyonunu sağlayan müze, sanatın ve peyzajın herkes için erişilebilir bir ortamda olmasını amaçlıyor.

En büyük halka olarak tasarıma hakim olan ‘Liman’, bir su plazası şeklinde küratörlerin sanat eserlerinin sergilendiği, müzik çalınan, kuşların ve bitkilerin gözlemlenebileceği bir mekan sunuyor. İsmi üzerine aynı zamanda liman görevini de üstlenerek mavnaların dış çevresine yanaşıp ziyaretçilerin tekne ile müzeye erişebilmesine imkan sağlıyor. Suda yüzen müzeye girişler de Liman halkasından sağlanıyor; müze kapalı olduğu zamanlarda ise yüzmeyi seven kişilerin ve balıkçıların uğrak noktası oluyor. Liman halkasının içerisinde hem de ona teğet bulunan ‘Sahne’ ise bir platform şeklinde performanslar, konserler, ve açık hava sergileri için kullanılıyor.

Art Pavilion M’in üçüncü halkası olan ‘Gözlemevi’, kapalı sergi alanlarını barındırarak silindirik hacim oluşturuyor. Terrazzo bir platform üzerinde bulunan Gözlemevi, hafif bir polikarbon cepheye ve iç mekanı saran soluk mavimsi gri perdeye sahip. İç mekan malzemeleri doğal ışıkla birlikte pastel tonlarının oluşturduğu ferah atmosferle ziyaretçilerini karşılıyor. Silindirik hacmin üzerindeki geometrik açıklıklar müzenin iç-dış ilişkisini güçlendirerek perde arkasında şekiller oluşturuyor.

Studio Ossidiana’nın pavilyon için özgün ve doğadan malzeme kullanımı da tasarımın önemli bir parçası haline gelmiş. Yerel toprakta bulunan deniz kabukları, midye, kil ve odun kömürü karıştırılarak oluşturulan terrazzo, pavilyonun silindirik cephesi için hafif polikarbonat ile birleştirilmiş. Pastel pembe renkteki terrazzo, Almere şehrinin yeşil peyzajı içerisinde yenilikçi bir müzeyi görünür kılmış.

Studio Ossidiana, Hollanda’nın Flevoland eyaletinde bulunan pavilyon tasarımının özgünlüğünde, eyaletin tarihçesinin de büyük katkısı bulunduğunu söylüyor: “Toprak insan yapımıdır. Hatta bölge hakkında düşünceleri toplamak için ‘land art’ın kullanıldığı devasa bir bahçedir. Araştırmamızda dairesel formlar ortaya çıkmaya devam etti. Su ve daireler arasındaki güçlü ilişki, tasarımımızı su üzerinde üç daire olarak geliştirdi.”

Proje Yılı: 2021
Lokasyon: Almere, Hollanda
Mimar / Tasarımcı: Studio Ossidiana
Fotoğraflar: Riccardo de Vecchi

 Kaynaklar: archdaily.com, designboom.com, studio-ossidiana.com