Santa Maria Goretti Kilisesi

Güney İtalya’daki Mormanno kasabasında konumlanan etkileyici bölge kilisesi Mario Cucinella Architects imzası taşıyor. Bölgenin geleneksel kiliselerini modern bir dille yeniden yorumlayan mimarlar, dağlık Pollino Ulusal Parkı’na bakan yapı için doğadan gelen organik formlardan ilham alıyor. Tasarımın temel amaçlarından birisi yerel toplulukla güçlü bağlar kurabilecek çağdaş bir kiliseyi hayata geçirebilmek olmuş.

İtalya Piskoposluk Konferansı tarafından düzenlenen yarışmayı kazanan Mario Cucinella Architects, kilisenin ve yardımcı ek yapının içinde bulunduğu küçük bir kompleks oluşturmak üzere görevlendirildi. 2015 yılında inşaatına başlanan proje, bu yıl tamamlandı. Sonuç olarak ortaya çıkan ise, Katolik Kilisesi’nin en genç azizlerinden olan Saint Maria Goretti’ye adanmış, yeni bir bina olmasına karşın zamandan bağımsız duran, yenilikçi bir kilise oldu.

Özel asfalt bir yolla ulaşılan kiliseye kıvrımlı beton formların birinde bulunan yarıktan girilmektedir. Bina için bir işaret haline gelen bu bölüm, geceleri aydınlatılarak uzaktan haç formunda bir ışık gibi görünür. 16m yüksekliğindeki tavandan sarkıtılan kıvrımlı, yarı saydam kumaş parçaları sayesinde yukarıdan aydınlatılan iç mekan, bir yandan dua ritüelinden, diğer yandan İtalya’nın Calabria bölgesindeki meşhur Barok kiliselerinin geometrilerinden ilham almaktadır. Beyaz renkli kumaşların hafif ve ışıltılı etkisi mekanda sıra dışı bir atmosfer oluşturulmasına yardımcı olmaktadır.

Kilisenin yanında konumlanan tek katlı beton yapıda kilise kullanıcıları için bir toplanma alanı, kilise sınıfları ve rahiplerin evi yer almaktadır. Bu fonksiyonların tümü bir avlu etrafında ve yeşil bir çatının altında toplanmıştır. İhtiyaç duyulan ek mekanların bu yapıda çözülmesiyle kilisenin planı oldukça açık ve kesintisiz düzenlenebilmiştir. Tarihi kiliselere gönderme yapan dört yapraklı yonca şeklindeki planda din adamlarının girişi kavisli duvarların arasına gizlenen saklı ve kutsal bir mekandan verilmiştir. Kilise çanları da yapının monolitik karakterini bozmamak adına duvarların içine gizlenmiştir. Dışarıdan oldukça pürüzsüz ve temiz algılanan bu beyaz duvarlar iç mekanda bazı ihtiyaçlara cevap vermek üzere daha kompleks bir şekilde kurgulanmıştır. Kilisenin tasarımı ve inşaat süreci, enerji kullanımı ve bakım ihtiyacı minimum düzeyde olacak şekilde gerçekleştirilmiştir.

Mario Cucinella Design tasarımlı ahşap ve çelik mobilyalar, kilisenin iç mimarisindeki heykelsi unsurları vurgulamak için oldukça minimal ve sade tercih edilmiştir. Yapının iç duvarları da benzer bir kaygıyla çıplak bırakılarak tüm dikkat tavandaki hareketli beyaz formların mekanda yarattığı etkiye çekilmiştir. Tavandan sarkıtılan kumaşların yarattığı gün ışığı algısına ek olarak, 6 Temmuz, Aziz Maria Goretti Bayramı gününde sunağın arka bölümündeki duvara yerleştirilmiş haç üzerinde doğrudan bir güneş ışığı parlamaktadır. Oldukça modern bir dile sahip olan olan bu kilisede doğanın, sanatın, mimarinin ve dinin uyumlu bir birliktelik ortaya koyması hedeflenmektedir.

 

Proje Yılı: 2021
Lokasyon: Mormanno, İtalya
Mimar: Mario Cucinella Architects
Fotoğraflar: Mario Cucinella Visual, Duccio Malagamba