Reggio Okulu

Andrés Jaque’nin kurduğu Office for Political Innovation, Madrid’de konumlanan Reggio Okulu için mimari ortamların çocuklarda keşfetme ve sorgulama arzusu uyandırabileceği fikrine dayanan bir tasarım prensibi geliştirdi. Eğitim alanlarının belirli paradigmalarına farklı bir perspektif ve çözüm önerisi getiren okulun tasarımı, standartlardan kaçınarak üst üste gelen kütlelerin oluşturduğu katmanlılığın okunabilir ve deneyimsel hale geldiği bir çoklu evren olmayı vadediyor. Binanın iç ve dış cephesinde bulunan mekanik sistemlerin görünürlülüğü, öğrencilere bir bütünü oluşturan parçaları göstererek farklı konularla ilişkilendirip sorgulamalarına fırsat veriyor.

Office for Political Innovation, Reggio Okulunun tasarım sürecinde İtalya’nın Reggio Emilia kentinde yaşayan Loris Malaguzzi ve ebeveynlerin geliştirdiği pedagojik fikirlerden ilham alarak, öğrencilerin kendi kendine deneyimledikleri, kolektif deneyler oluşturup kendi eğitimlerini yönetmelerini mümkün kılan karmaşık bir ekosistem meydana getiriyor.

Okulun mimari tasarım ilkelerinde çevresel ayak izini azaltmak için düşük bütçeli dört strateji geliştirilmiş;

Binanın kapladığı alanın minimum seviyede tutulması için dikey tasarım prensibi benimsenmiş; asma tavan ve duvar kaplaması gibi eklemeler kullanılmayarak bina elemanlarının görünürlülüğü sağlanmış; mantar sarma, hem ısı izolasyonu hem de sadece insanlar için değil bitki ve hayvanlar için de yaşama uygun habitata imkan sunmuş; ve son olarak projeye ‘daha çok düşünen, daha az malzeme’ zihniyetiyle yaklaşılmıştır.

Dikey tasarım prensibinde katların kullanım dağılımı, öğrencilerin okul ekosistemini kendi başlarına ve akranlarıyla birlikte keşfetme kapasitelerinin artmasını sağlayan ve sürekli devam eden bir olgunluk süreci üzerine kurgulanmış. Okulun zemin katında, daha genç öğrenciler için dış mekan ile bağlantılı sınıflar bulunuyor. Üst katlarda, ara sınıflardaki öğrencilerin bir sera yapısı altında eğitim gördüğü yerler bulunuyor.

İç mekanda canlı renk kullanımı ve doğa ile entegre olan atmosferi ile Reggio Okulu, öğrencilere eğlenceli ve deneyim dolu bir atmosfer sağlayarak standart eğitim modeline alternatif bir öneri getiriyor.

 

Proje Yılı: 2022
Lokasyon: Madrid, İspanya
Mimar / Tasarımcı: Andrés Jaque + Office for Political Innovation
Fotoğraflar: José Hevia