MVRDV’nin Rotterdam Çatılarını Bağlayan Geçici Projesi Açıldı

Hollanda merkezli mimarlık ofisi MVRDV’nin tasarımını gerçekleştirdiği Rotterdam’daki komşu binaların çatılarından geçen parlak turuncu renkli enstalasyon ‘Rotterdam Rooftop Walk’ açıldı. Geçici olarak hayata geçirilen proje, Bijenkorf mağazası çatısından Dünya Ticaret Merkezi çatısına kadar şehrin farklı çatılarına yayılarak ziyaretçilere şehre dair yeni bir bakış açısı sunmasıyla öne çıkıyor. Rotterdam Rooftop Walk, yoğun yapılaşmanın görüldüğü ve kamusal alanların sınırlı olduğu bir şehirde çatıların nasıl bir kamusal altyapı katmanı olabileceğini göstermeyi amaçlıyor. 600 metre uzunluğa sahip olan yerleştirme, şehrin çatılarında gezinirken çeşitli çatı sergilerini görme imkanı sağlayan festival Rotterdam Rooftop Days’in bir parçası olarak hayata geçirildi. Yapı, binaların çatı yüksekliklerine ve şekillerine göre yüksekliği değişen bir iskele sistemi tarafından taşınıyor.

Rotterdam Rooftop Walk, şehrin en ünlü caddelerinden biri olan Coolsingel’ın 30 metre yukarısındaki iki çatı arasında köprü kuruyor. Coolsingel’ı geçtikten sonra yürüyüş yolu, ziyaretçileri çeşitli sanatçı, mimar ve tasarımcıların enstalasyonları ve sergilerinin yer aldığı Bijenkorf mağazasının çatı katına yönlendiriyor.

Rota boyunca, LOLA tarafından tasarlanan yeşil alanlara ek olarak, bitki yaşamı, su depolama, gıda ve enerji üretimi gibi konular için çatı alanlarının kullanılabilirliğini vurgulayan ve bu anlamda farkındalık yaratmayı hedefleyen bir dizi sergi yer alıyor.

 

MVRDV’nin kurucu ortağı Winy Maas proje ile ilgili açıklamasında tasarımın amaçlarından bahsediyor: ‘2016 yılında Rotterdam’ın yeniden inşaasının 75. Yılını kutlamak için yaklaşın 370.000 ziyaretçiyi çeken Kriterion’u tasarladık. İşte o zaman projenin devamının yapılmasının iyi bir fikir olacağı ortaya çıktı. Çatılarımızı sadece işgal edip daha yeşil yapmakla kalmamalı, aynı zamanda Rotterdam sakinlerine yeni bir çatı parkı sunabilmemiz için onları birbirine bağlamalıyız. Bunun için turuncu halı ve Coolsingel’ı bağlamak güzel bir deneme oldu.’

Rotterdam Rooftop Walk, 26 Mayıs-24 Haziran tarihleri arasında açık olacak.

Proje Yılı: 2022
Lokasyon: Rotterdam, Hollanda
Mimar: MVRDV
Fotoğraflar: Ossip van Duivenbode