Mücevher Markası Zaura İçin Mağara Benzeri İç Mekan

R+R Architects, sanat ve doğadan ilham alan ‘Zaura’ isimli mücevher markası için marka kimliğine uyumlu, organik formlara sahip bir mekan kurgusuyla ilgi çekici bir butik tasarladı. Hindistan’ın Ahmedabad kentinde yer alan butik, sergileme odaklı tasarımın yanı sıra müşterileri sürükleyici bir deneyime yönlendiren bir iç mekan kurgusuna sahip. Taş mağaralardan ilham alınmış yontulmuş, akışkan duvarlarla açık bir düzene sahip minimalist iç mekan, müşterilere kesintisiz ve ferah bir deneyim sunuyor.

Butik, tek bir katta 1600 metrekarelik bir alana yayılıyor. Kıvrımlı duvarlar ve stratejik aydınlatma, düzenli ve organik hissettiren bir alan yaratmak için kullanılmış. Duvarlar, traverten taşını andıran bir dokuyla kaplanmış.

Misafirleri sadece mücevherlerin değil, hikayelerin de bulunduğu bir alan karşılıyor. Ham kaya oluşumlarından esinlenilerek metal, fiberglas ve camdan özel olarak üretilen raflar, kaideler ve çan kavanozları gibi sergileme elemanları, doğanın sağlamlığı ile mücevherin zarafetini ve dekorasyon ile işlevselliği bir araya getiriyor.

Mağara benzeri iç mekan ile modern mücevherler birbirleriyle kontrast ilişki kuruyor. Mağaralardaki güneş ışığı ve gölge etkileşiminin taklit edilmesi, ışık oyunlarının ürünleri incelikle geliştirdiği bir ortam yaratılmasına katkıda bulunuyor.

Tek bir tonun hakim olduğu minimalist iç mekandaki soğuk beton görünümünün kırılması için salonda yumuşak halılar, pelüş döşemeler ve taş detayları eklenmiş bir ayna yer alıyor. Kıvrımlı duvarların yönlendirmesi ve dokuların mücevherlerle oluşturduğu zıtlık sayesinde ziyaretçiler, her bir mücevherle etkileşim kurabiliyor.

 

Proje Yılı: 2023
Lokasyon: Ahmedabad, Hindistan
Mimar: R+R Architects
Fotoğraflar: The Fishy Project