Mersin’de Bir Dayanışma Mekanı: MECRA

TeCe Mimarlık’ın mahalle ölçekli organizasyonlar için bir dayanışma mekanı olarak tasarladığı ‘MECRA’, Yenişehir Belediyesi ve Kültürhane iş birliği ile Mersin’de hayata geçirilecek. Giderek daha fazla ihtiyaç duyulan, yerel insiyatifi ve dayanışma talebini merkezine alan tasarım, modüler nakliye konteynerlerinden oluşacak. Afet sonrası ihtiyaç duyulan kolektif kamusal alanı şehre kazandırmayı hedefleyen projede ana çok fonksiyonlu salon, kiler, çocuk salonu, tuvalet ve duşlar, bisiklet istasyonu, ürün kitaplığı, sanat atölyesi, kahve dükkanı, çatı bahçesi ve açık hava agorası gibi farklı işlevler yer alacak.

‘Halka açık etkinliklere ev sahipliği yapan, çalışma alanı olan bir kafe-kütüphane olarak altı yıldır işleyen Kültürhane kuruluşundan bu yana yüzlerce söyleşi, konser, film gösterimleri, sergi ve atölye çalışmalara ev sahipliği yaptı. Farklı geçmişlere ve profillere sahip hemşehriler etkinlikler sırasındaki buluşmalar sayesinde bir topluluk oluşturdu.

Son afet deneyimi hayatta kalanlar için bir sığınak görevi görebilecek, toplanan malları stoklayabilecek veya yardımın dağıtımını organize edebilecek böyle bir kolektif kamusal alanın önemini daha da ortaya çıkardı. Hayatta kalanların psikolojik rehabilitasyonu ve online eğitim imkanları gibi tüm ihtiyaçlarının karşılanması uzun zaman alacak gibi görünüyor. Bildik kültürel çalışmaların ötesinde olağanüstü ihtiyaçlara da cevap verebilecek böylesi bir mekan bu nedenle çok değerli olacaktır.’

Kamusal alan tasarımları konusunda önemli deneyimlere sahip olan TeCe Mimarlık, MECRA’yı bu ihtiyaç ve önceliklere bağlı olarak hayata geçirecek.

 

Proje Yılı: 2023

Lokasyon: Mersin, Türkiye

İşveren: Mersin Yenişehir Belediyesi

Proje Ekibi: Cem Ilhan, Tulin Hadi, Sezin Beldağ, Ayşegül Ersin, Efe Toz, Kültürhane

 

Kaynak: tecemimarlik.com