Marsk Tower

BIG Architects imzalı Marsk Tower, Danimarka’nın yeni simge yapılarından biri olmayı hedefliyor. 25 metre yüksekliğindeki kule, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Wadden Denizi Ulusal Parkı’nda yer almaktadır ve korten çelikten inşa edilmiştir. Gözlem alanı işlevine sahip olan tasarım ziyaretçilerine eşsiz güzellikteki doğal çevrenin 360 derecelik bir manzarasını sunmaktadır. Oldukça sade bir tasarıma sahip olan kule, gerek malzeme tercihi gerekse formu ile çevrenin sessizliği ve dokusu ile uyum sağlayan bir estetiğe sahiptir. Marsk (Marsh) adını Wadden Denizi bataklıklarındaki konumundan alan tasarım, çekirdeğinde bulunan asansör sayesinde engelli erişimine uygun olacak şekilde hayata geçirilmiştir. Kimi gözlem kuleleri için oldukça can sıkıcı olabilen erişilebilirlik probleminin çözümlendiği yapı, herkesin nefes kesici panoramik manzaranın keyfini çıkarabilmesine olanak tanımaktadır.

BIG mimar ve ortaklarından Jakob Lange proje ile ilgili açıklamasında yapının yukarıya doğru genişleyen formunun nedenini açıklıyor: ’Dünyanın şekli nedeniyle, ziyaretçiler kulenin tepesine doğru yürürken ufka olan bakışlarını kademeli olarak genişletiyorlar. Kulenin eteğinde 4km mesafeyi görebileceksiniz ama kulenin tepesinden manzara 18km’lik bir görüş sağlayacak şekilde genişletildi. Kulenin tepesinde merdivenler genişliyor ve Esbjerg şehri, Rømø and Sylt Adaları ile Wadden Denizi’nin ilerisinde Kuzey Denizi’ne uzanan manzaralara sahip 110 metrekarelik bir gözetleme noktası oluşturuyor.’

Kule, ilk bakışta bir heykeli ya da sanat objesini andırsa da ziyaretçileri yukarı çıkıp manzarayı deneyimlemeye davet ediyor. İnsan DNA’sının eşsiz formundan esinlenen tasarımda biri üst kata çıkmak, diğeri alt kata inmek üzere olan iki merdiven bulunmaktadır.

BIG, tasarımın deneyim odaklı bir şekilde hayata geçirilmesi için yerel bir firma olan Marsk Camp Group ile birlikte çalışmış. Kulenin gözlem dışındaki bir diğer işlevi de turistleri Danimarka’nın bu oldukça önemli lokasyonuna çekebilmek ve bölgenin bir anlamda tanıtımını yapmak olmuş. Wadden Denizi Ulusal Parkı, dünyada kalan son büyük ölçekli gelgitler arası ekosistemden biridir ve deniz, orman, fauna ve vahşi yaşamın yer aldığı eşsiz bir doğal ortam olarak öne çıkmaktadır.

Proje ile ilgili Bjarke Ingels Group kurucusu ve kreatif direktörü Bjarke Ingels şunları söylemiş: ‘Marsk kulesi, Schacks Trapper’ın demircileriyle olan yirmi yıllık dostluğumuzun ve iş birliğimizin bir kanıtıdır. Çift sarmal, iki merdiven ve tek bir dönen çelik basamak yığınına sahip bir asansör sağlayarak, ziyaretçilerin kumdan gökyüzüne tek bir spiral döngüde yükselebilmelerini ve inmelerini sağlayarak batalık araziyi Wadden Denizi’ne bağlar.’

Wadden Denizi Ulusal Parkı için yeni bir toplanma alanı vadeden kule geçtiğimiz ay resmi olarak halka açıldı.

 

Proje Yılı: 2021
Lokasyon: Hjemsted, Danimarka
Mimar: Bjarke Ingels Group
Fotoğraflar: Rasmus Hjortshoj

 Kaynak: big.dk, archdaily.com, dezeen.com, designboom.com