Kore Kültüründen İlham Alan Restoran: OIJI MI

AvroKO, New York, Manhattan’da tasarladığı geleneksel Kore lezzetlerini sunan Oiji Mi restoranının iç mekanında Kore kültürüne referans veriyor. New York’taki sosyal kulüplerin ihtişamını hissettiren iç mekandaki aynalı paneller ve deri döşemeler, Kore’nin geleneksel ahşap ‘hanok evleri’yle birleşerek yemeklerden ortama kadar bütüncül bir Kore deneyimi sunuyor. Aydınlatma, renk, malzeme gibi detaylar, toprak tonlarının hakim olduğu elegant restorana özgünlük katıyor.

Oiji Mi restoranı, 14. yüzyılda Kore’de genellikle doğal malzemeler, özellikle de toprak ve ahşap kullanılarak inşa edilen geleneksel hanok evlerinden ilham alıyor. Tavan ve duvarlar boyunca birbirine geçen ahşap kirişler, hanok evleri inşa etmek için kullanılanlara referans veriyor. ‘Daecheong’ olarak bilinen ahşap döşeme sistemi, ön taraftaki bar alanından arkadaki açık yemek alanına kadar restoran boyunca uzanıyor. Bu Kore etkisi, restoranın ahşap tavan ve bölmelerinin yanı sıra ahşap zemininde de öne çıkıyor.

Ceviz ve mermer masa tablaları, duvarlarda ve döşemelerde deniz mavisi ve bordo paletine eşlik ediyor. Yüksek tavanların altındaki aynalı ve renkli metal paneller mekâna derinlik katıyor. Özel aydınlatmalar, Kore mücevherlerinin şekil ve dokularını ve binyeo adı verilen dekoratif saç tokalarını anımsatıyor. Bu tasarım dili, masaların üzerinde asılı duran sarkıtlar, boncuk benzeri aplikler ve avizelerde görülüyor.

AvroKO, tasarımını şöyle ifade ediyor;  “Oiji Mi’nin tasarımı, Manhattan’ın bu klasik sosyal kulüplerini cesur mermerler, zengin deri ve kadife kumaşlar ve koyu ceviz ahşaplar aracılığıyla hatırlatıyor, ancak Kore ve Amerikan kültürünün kesişimini temsil edecek şekilde yeniden tasarlıyor.”

 

Proje Yılı: 2022
Lokasyon: New York, ABD
Mimar / Tasarımcı: AvroKO
Fotoğraflar: Christian Harder

Kaynak: dezeen.com