Kengo Kuma & Associates Tasarımı Ahşap Sauna: SAZAE

Japonya’nın Naoshima kentindeki SANA MANE Glamping tesisleri içinde yer alan Kengo Kuma & Associates imzalı ahşap sauna SAZAE’nin inşaatı tamamlandı. Sauna yapısı beton bir taban üzerine yerleştirilmiş kıvrımlı ahşap bir cepheye sahip. Deniz kabuğunu andıran yapıda giriş için organik formun bitiminde oluşturulan açıklık kullanılıyor. Biyomimetik tasarım yaklaşımına örnek sayılabilecek projede tek bir açıklıktan süzülerek içeriye giren güneş ışığının mekanda yarattığı etki dikkat çekiyor. Pürüzlü ahşap yüzeylerde ışık ve gölge oyunları mekanın meditatif etkisini artıran ana unsurlardan.

Projenin baş mimarı Taichi Kuma, ‘SAZAE’nin tasarımını ‘dış dünyadan ayrılmış mağara benzeri bir alan olarak tanımlıyor ve ekliyor: ‘İçeri giren tek ışık oculus (göz pencere) açıklığından geliyor. Işığı hissetmek için lamine kontrplakta sayısız kıvrım oluşturdum.’

Kıvrımlı formu yaratmak için Kengo Kuma & Associates ekibi, TTNE ve yapısal mühendislerle birlikte bir dizi dijital simülasyon oluşturdu. Sauna için pek de alışılmadık olan yüksek tavan, üstten alta doğru kurgulanan teknolojik bir havalandırma sistemiyle çözümlendi ve iç mekanın ısıl konforu sağlandı.

Projenin en büyük zorluklarından biri 150 kat CNC ile işlenmiş 28mm kalınlığında kontrplak istiflenmesiyle oluşturulan duvarların inşası olmuş. Masif ahşap saunada, ısı yalıtımı ve ısı tutma performansını sağlayabilmek için ortalama duvar kalınlığı 450mm’dir. Dış cepheler için yapının görsel algısı ön planda tutulurken iç mekanda yaratılan yüzeyler, vücuda uyum sağlayarak rahat bir oturma deneyimi yaratmak üzere tasarlanmıştır.

Uzun çalışmalar ve detaylı bilgisayar modellemelerinden sonra sahada yaklaşık 5.000 adet CNC kesimli panelin montajı gerçekleştirildi. Çok parçalı sistem, farklı bakış açılarından değişen çok katmanlı görünümü ve yapının karakterini oluşturan dokulu yüzeyleri beraberinde getirdi.

 

Proje Yılı: 2022
Lokasyon: Naoshima, Japonya
Mimar: Kengo Kuma & Associates
Fotoğraflar: Keishin Horikoshi / SS Inc.