Karaköy Güllüoğlu Binası

Teğet Mimarlık, Türkiye’nin köklü markalarından Karaköy Güllüoğlu baklavacısının Sağlıkhan binasındaki mimari ve iç mimari tasarımını tamamladı. Karaköy limanındaki ince uzun antrepo parsellerinin birinde bulunan yapının tasarımında ana fikir; caddeden girilen zemin katı, iki kat üstteki çatı kata açarak yekpare bir mekan yaratmak. Kullanıcı deneyiminin en iyi şekilde çalışabilmesi için de lezzet, estetik ve teknik üzerine yapılan deneylerle markanın dinamik ve modern kalması sağlanıyor. Karaköy’ün yerel ve girift dokusunu tarifleyen Fransız Geçidi’yle ve Ömer Abed Han’la benzer şekilde mekanlar arasında bir ağ ören Karaköy Güllüoğlu, yenilenme sürecinin ardından modernist bir binada yeniden hayat buluyor.

Binanın, Karaköy’deki gündelik hayatın ve bölgenin mimari karakterinin parçası olan pasajlara referans veren bir zemin kat kurgusu bulunuyor. Zemin kat boyunca birbiri ile mesafeli ve tezat bir ilişki kuran ahşap ve mermer, merdivenin dökülen basamakları üzerinde, alternatif bir oturma alanında bir araya geliyor. Zemin kattaki mekansal algı, boydan boya devam eden ayna ile de zenginleştirilmiş ve aynanın hemen altında kolon hizasında başlayan ahşap yüzeyin içinde ise katlanır oturma elemanları saklanmış.

Yapının birinci katında ise katı adeta yaran ve çatıdan aşağılara gün ışığını alan tek uçuşlu merdivenle zemin ve çatı mekanları birbirine bağlanmış. Arkadaki depo yapısının üstünü tamamen örten ahşap oturtma çatı onarılıyor ve ekspoze bırakılıyor. Bir gösteri mutfağının ve atölyelerin yer aldığı deniz ve avlu manzaralı üst kat bu çatının ahşap makasları altında uzanıyor. Aynı zamanda bir bağlantı elemanı olarak çalışan merdiven ufak bir sahanlık dışında birinci katı teğet geçiyor. İdare ve personelin kullanımına ayrılan katta servis mekanları ve teknik hacimlerle misafir tuvaletleri mevcut.

Mekanda tekrar eden kemerler, tekdüze perspektifini kırıyor ve dinamik bir mekan yaratıyor. Böylelikle, ince uzun hacmin basık atmosferi kemerlerin sonsuza uzandığı yansımalarda genişliyor. 40 metreyi aşan bina derinliği kademelendirilerek alt mekanlar elde ediliyor. Aynı zamanda, iki farklı yapının zaman içinde tadilat ve güçlendirmelerle bozulan strüktürel sistemine bütüncül bir yorum getirilmiş.

Mekanın yoğun kullanımı ve sirkülasyonu göz önünde bulundurularak mobilyalar, dar alanlara uygun ölçekte tasarlanmış.

Karaköy Güllüoğlu baklavacısında, yaklaşık 75 yıllık deneyim ve görgü ile servis edilen geleneksel baklavanın yanı sıra 3. nesil de işin mutfağına dahil ediliyor ve bu yaklaşımla, ziyaretçilere mutfak kültürü ve mekansal olarak birlikte çalışan bir deneyim sistemi sunuluyor.

 

 

İşveren: Karaköy Güllüoğlu
Proje Yılı: 2023
Lokasyon: İstanbul, Türkiye
Mimar: Teğet Mimarlık
Fotoğraflar: Cemal Emden

 

İnşaat Mühendisi: AYKA Engineering
Mekanik Mühendisi: Güney Isı Engineering
Elektrik Mühendisi: Midor Artı Engineering
Aydınlatma Tasarımı: UKON
Duvar Grafikleri: Piknik
Proje Yönetimi: ISTE
Mutfak Danışmanı: MAKPA
Deneyim Danışmanı: Bager Akbay
Ahşap Danışmanı: Demet Sürücü