Kahve Üretim Tesisi

Geometrik beton bir kabuktan oluşan cephesi ile dikkat çeken kahve üretim tesisi projesi Gürcistan’ın Tiflis şehrinde yer alıyor. Şehri havalimanına bağlayan bir karayolu üzerinde bulunan proje henüz az gelişmiş sayılabilecek bir bölgede konumlanmaktadır. Khmaladze Architects tarafından tasarlanan yapı, çam ağaçlarıyla çevrili arazisi içerisinde kahve üretim merkezine, ofislere, sergi mekanlarına ve kahve tadımı yapılabilecek alanlara ev sahipliği yapıyor.

Şehrin alışılagelmiş fabrika görünümünden uzak bir yapıya ihtiyaç duyduğunun düşünülmesi bu ilgi çekici tasarımın ortaya çıkmasındaki en büyük etkenlerden biri olmuş. İhtiyaç duyulan programların sağlanabilmesi adına kutu benzeri kütle fonksiyonların etrafını sararak yükseltilmiş. Ekipmanların gelmesi gereken yerlerde ihtiyaç gereği yükselen yapı gerekmediği yerlerde de alçalarak yapının hareketli formunu oluşturmuş. Otoyoldan görünen monolitik beton kütle merak uyandırıcı bir unsur olarak tasarımın dikkat çekiciliğini arttırmış. Yapının yeşillendirilmiş üç avlusu da dışarıdan algılanan kapalı kütleyle kontrast oluşturmuş. İç mekanlar ise çoğunlukla parka doğru yönlendirilmiş.

İç mekanda yer alan tüm programlar kesintisiz ve sirkülasyonun engellenmediği bir düzende ayarlanmış. Mekanları ayırmak için cam bölücüler kullanılması da alanın ferahlık hissini oldukça arttırmış. Yoldan yapıya baktığınızda homojen ve açıklıkları olmayan katlanmış beton bir kütle ile karşılaşıyorsunuz. Arka bölümde ise bu dev kütle çam ağaçlarının olduğu bölüme doğru açılıyor. Yapının doğa ile iç içe geçmiş yeşil çatısında bulunan ışıklıklardan içeri süzülen doğal ışık atmosferi bambaşka bir boyuta taşıyor. Bina için yalıtım görevi de gören yeşil çatı sayesinde ölçek olarak oldukça büyük olan yapı yukarıdan çevre ile bir bütünmüş gibi algılanıyor. Yabani çim ile yeşillendirilen çatıya kahve fabrikası çalışanları tarafından erişilebiliyor.

Tamamı beton malzemeden oluşan cephe katlanarak iki eğimli bir geometriye dönüştürülmüş. Gün içinde güneşin hareketine göre bu hareketli yüzeyde oluşan ışık ve gölge oyunlarıyla cephenin algısı farklılaşıyor. Geniş ana lobi, yeşil avluların arasında yer alıyor. Kahve sergileri ve dinlenme alanlarının bulunduğu kademelendirilmiş platformlar, kahve tadım kafesine ve ofislere giden rampalar ve merdivenler boyunca yerleştirilmiş. Projenin ana kararlarından biri olan beton malzeme tercihi estetik özelliklerinin yanı sıra dayanıklılığı da göz önünde bulundurularak seçilmiş. Malzemenin estetik özelliklerinin yapının dikkat çekici formu ile birleşmesiyle fabrikaların alışılmış mimarisine yeni bir soluk getirilmiş.

Proje Yılı: 2019
Lokasyon: Tiflis, Gürcistan
Mimar: Khmaladze Architects
Fotoğraflar: Giorgi Khmaladze

Kaynak: archdaily.com, dezeen.com