Jersey Evi | Öncesi – Sonrası

Avustralya’nın Sidney kentinde konumlanan Jersey evi, 1987 yılında mimar Peter Stronach ve iç mimar George Freedman işbirliğinde 80’lerin orijinal cesur renk paletine göre karakteristik bir müstakil üç katlı ev olarak tasarlandı. İlk sahibi, reklam yöneticisi John Nankervis olurken yıllar sonra ödüllü yayıncı, yazar ve film yapımcısı Phillip Adams evi satın aldı. Hem dış cephesi ile hem de iç mekanda kurduğu renk-form uyumları ile benzersiz mekanlar oluşturan tasarımı da kullanıcılarının değişmesiyle dönüşüme uğradı. Yapının cephesinin önce koyu kırmızıya, ardından da beyaz ve siyaha boyanarak orijinal dış rengi kaybedilmiş olsa da tasarım estetiğini halen koruyor.

Evin önceki hali. Fotoğraf: John Gollings
Evin sonraki hali. Fotoğraf: Katherine Lu

Phillip Adams’ın evi satın almasıyla orijinal renkli tonlarını iddialı bulduğu için yapı, çok renkli tasarımdan tek renkliliğe geçiş yapıyor. Bu doğrultuda yapının dış cephesindeki pişmiş toprak, pembe ve mor duvar, turkuaz renkli karolar ve turuncu ve sarı çelik, önce koyu kırmızıya, sonra da siyah detaylarla beyaza boyanmış. Büründüğü yeni kimliğe göre ‘Beyaz Ev’ olarak adlandırılan bina, Adams’ın çalışma ortağı ile birlikte çalışmak ve yazmak için şehirde bir sığınak görevini görüyor.

Evin girişi önceki hali (Sol). Fotoğraf: John Gollings. / Evin girişi sonraki hali (Sağ). Fotoğraf: Katherine Lu

Ev, bir tarafta sakin bir sokaktan diğer tarafta eski bir dükkânın bulunduğu daha işlek bir sokağa doğru birkaç kat yükseliyor. Garaj bölümüne ayrılan alanın tanımladığı ve üzerinde havuzun konumlandığı yükselti, hem girişin bir patika şeklini almasını hem de özel mekanların sokaktan ayrışmasını sağlayarak evin mahremiyet hissini güçlendiriyor. Projenin iç mimarı George Freedman, pembemsi kırmızı duvarın havuzun rengine karşı bir yükselti olarak seçildiğini, “çünkü farklı enerjilere sahip olduklarını” belirtiyor.

Fotoğraflar: Katherine Lu

Üç katlı binanın zemin katında mutfak, banyo ve yatak odası; birinci katta ana yatak odası ve banyo; en üst katta ise kütüphane bulunuyor. Bu katlar arası bağlantıyı ilgi çekici hale getiren sarı çelik merdiven, renkli duvarlar ve Adams’ın etkileyici sanat koleksiyonuyla birlikte ev atmosferini hissettiren canlı renklerle uyum yakalıyor.

Fotoğraflar: Katherine Lu

Dış mekandaki orijinal renk değişse de iç mekanda renkler korunmuş. Philip Adams’ın güzel sanatlar zevki ve antika koleksiyonculuğu yapmasıyla renkli duvarlar sanat eserleriyle daha zengin ve gösterişli hale bürünüyor.

Fotoğraf (Sol): John Gollings; (Sağ): Katherine Lu

Peter Stronach’ın mekânsal zekâsı, George Freedman’ın renk ustalığı ve Phillip Adams’ın kişisel sanat koleksiyonu çarpıcı bir etkiyle bir araya gelerek etkili ve kendine özgü bir iç mekan oluşturuyor.

Orijinal dış cepheyi anımsatan turkuaz karolu banyo. Fotoğraf: Katherine Lu

Evin tekrar satışa çıkarılmasıyla yeni alıcısı Avustralyalı bir cerrah oldu ve bu süreçte evin orijinal renklerine geri dönmesini destekleyenler mimar Peter Stronach’la görüşünü paylaşsa da evin tasarımcısının bu konu hakkında görüşü şöyle oldu: “Evler zaman içerisinde farklı sahiplerle değişime uğrar.”

 

Proje Yılı: İlk yapım: 1987 – Renovasyon: (tarih bilinmiyor)
Lokasyon: Sidney, Avustralya
Mimar: Peter Stronach + George Freedman (iç mimar)
Fotoğraflar: Katherine Lu, John Gollings

Kaynaklar: architectureau.com , vogue.com