İtalya’nın Yamacında Konumlanan Restorasyon Projesi: CASCINA

Mevcut yapıların yenilenmesi üzerine uluslararası çapta bir üne sahip olan Londra merkezli mimarlık stüdyosu Jonathan Tuckey Design, Kuzey İtalya’da bulunan 19. Yüzyıldan kalma geleneksel taş çiftlik evini onardı. Restorasyon projesi, iki katlı bir evi, eski ahırda yer alan stüdyo alanını ve çiftlik eviyle ahırı birbirine bağlayan bağlantı köprüsünü tanımlıyor. İsmini İtalyanca’daki ‘çiftlik evi’nden alan ‘Cascina’ projesi, yerel Langa taşlarından inşa edilen bu üç kütlenin birleşimiyle yapının özgün malzemesinin peyzajla olan bağlantısını koruyarak ‘dokunsal’ bir ev yaratma amacı güdüyor.

Piyemonte bölgesindeki yamaçlarda bulunan çiftlik evinin bahçesi, arazinin batısına doğru yüzme havuzunu, terası ve dış mutfağı kaplayan özgün taştan istinat duvarlarıyla birlikte iniyor.

Çiftlik evindeki yeniden şekillenmiş mevcut merdiven, kuzeye doğru altında özgün tonozlu tavan bulunan SPA ve saunaya, güneye doğru ise gün ışığını etkili bir biçimde kullanan mutfak ve yemek alanının bulunduğu alçak zemin kata açılıyor.

Zemin kat döşemesinde sadece Romalılar tarafından su depoları ve su kemerlerinde kullanılmak üzere tasarlanmış eski bir yapı malzemesi olan Cocciopesto tercih edilmiş. Bu malzemeyle zemin katı, sürekli olarak var olan pişmiş toprak çatı kiremitlerinin ezilmiş parçalarını ilave ederek benekli bir yüzeye sahip sağlam bir döşeme tanımlıyor.

Üst katta ise ahır çatısının restorasyonuna öncelik verilerek binanın miras niteliğindeki kafes kirişli çatı yapısı korunmuş. Özgün meşe kafesleri, kirişleri ve metal gergiler yapısal özgünlüğünü kaybettiğinden dolayı tarihi ahşabın üzerine yeni ve yalıtımlı bir çatı katmanı eklenmiş.

Üst katta konumlanan üç yatak odasının kenarları mazgallı tuğla profille biten mevcut geniş pencereleri, kırsal alanın sunduğu pitoresk manzaraya bakacak şekilde konumlanmış. Ana yatak odasında ahşap ve çelik bir balkon boylu boyunca uzanır.

Geleneksel bir tuğla olan “gelosia” paravan, ahşap çatının altında bulunan stüdyoyu yatak odalarına bağlayan köprü alanını kısmen örtüyor. Kesikli ışığı yansıtan delikli tuğlalardan oluşan paravan, çiftlik evinin yapısal elemanlarıyla uyum sağlayarak iç mekanda ışık ve gölgeden desen oluşturuyor.

İç mekanda tercih edilen süt beyazı karolar, pirinç duvar lambalar, mermer lavabolar ve meşe paneller, binanın yapısıyla bütünleşerek dikkat çekiyor. Rahatlatıcı ev atmosferini yansıtan ahşapla uyumlu toprak tonda mobilyalar iç mekana samimi bir sıcaklık katıyor.

Jonathan Tuckey Design’ın ortaklarından Elena Aleksandrov, projenin restorasyon sürecini şu sözlerle açıklıyor; “1980’lerden bu yana yapılmış ağır restorasyon yüzeyinin altından özgün yapıyı bulmak istedik. Bu bazen bazı yenileme uygulamalarının üzerini örtmek anlamına gelirken bazen de yerel ustaların özenli çalışmasıyla özgün unsurları restore etmek anlamına geliyor.”

Proje Yılı: 2023
Lokasyon: Piyemonte, İtalya
Mimar: Jonathan Tuckey Design
Fotoğraflar: Francesca Iovene