İki Kişi Tarafından İnşa Edilebilen Ev: Digital House

Alman mimarlar Julian Krüger ve Benjamin Kemper, çiviler ya da vidalara ihtiyaç duyulmadan inşa edilebilen ve kolayca sökülebilen bir mikro ev olan ‘Digital House’u tasarladılar. Kuzey Almanya’daki bir ormanda dar bir arazide konumlandırılan Digital House, geri dönüştürülmüş alüminyum ve ahşaptan inşa edilmiştir ve sadece iki kişi tarafından monte edilebilmesiyle dikkat çekiyor.

Benjamin Kemper proje ile ilgili açıklamasında şunları söyledi: ‘İki kişi, vidalar veya çiviler gibi geleneksel donanım gerektirmeksizin hızla evi monte edebilirler ve ek araçlara ihtiyaç duymazlar. Bu yenilikçi tasarım yaklaşımı, sadece inşaat esnekliğini kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda malzeme yeniden kullanımını mümkün kılarak proje sürdürülebilirlik hedeflerini destekler.’

Tekrar kullanımı ve yer değişikliğini teşvik etmek adına oldukça kolay kurulup sökülebilecek şekilde tasarlanan yapı, plywood panellerden ve birbirine geçebilen çapraz bağlantılardan oluşuyor. Digital House’u diğer mikro evlerden farklı kılan bir diğer özelliği 24 milimetre kalınlığa sahip CNC ile işlenen kontrplaktan yapılan yenilikçi bir ahşap yapı sistemini kullanması. Yapının mimarlarından Krüger, ‘Bu sistemin ana özelliğinin, montaj sırasında bileşenlerin hızlı bir şekilde genişlemesine ve sökme sırasında bileşenlerin kolayca ayrılmasına olanak tanıyan haç şeklindeki bağlantı sistemi’ olduğunu belirtiyor. Evin dışarıdan algılanan sıra dışı estetiğini kazanması için strüktüre birbirine geçen levhaların oluşturduğu dalgalı yatay şeritlerden meydana gelen geri dönüştürülmüş bir alüminyum cephe eklenmiş.

Şeritler, ana yapıdaki lazerle kesilmiş bölümlere geçirilir ve evin dış çevresinde bir dalgalanma deseni oluşturmak için yığılırlar, bu sırada doğal ahşap elyaf yalıtım malzemesi, yapı ile metal cepheler arasındaki boşluğu doldurur. Mimarların açıklamasına göre cephe için geri dönüştürülmüş alüminyum levhalar kullanmak ‘önemli derecede enerji tasarrufu ve sera gazı emisyonlarında azalma’ sağlayan bir tercih olmuş.

Yapının tasarımına ek olarak mimarlar, kullanıcıların Digital House modelini kişiselleştirmelerine izin veren bir uygulama geliştiriyorlar. Bu uygulama sayesinde kullanıcıların, zemin planından çatı ve pencerelerin şekline kadar evin farklı özelliklerini modifiye edebilmesini mümkün kılıyor.

Uygulama sayesinde tasarımcılar, bu ev modelinin daha sürdürülebilir olan alet kullanmadan monte edilebilen prefabrike inşaat sistemlerini teşvik etmesini umuyor.

Proje Yılı: 2023
Lokasyon: Almanya
Mimar: Julian Krüger & Benjamin Kemper
Fotoğraflar: Julian Krüger & Benjamin Kemper
Kaynak: dezeen