House with Three Eyes

Innauer-Matt Architekten’in tasarladığı Weiler’in hemen dışında konumlanan ev, dört kişilik bir ailenin kullanımı için hayata geçirilmiş. Geçmiş yıllarda arazide bulunan çiftlik evinin yıkılması sonrası başlayan inşaat, yönetmelikle ilgili tasarım sürecini zora sokan kısıtlamalara takılmış. Eski evin formuna ve hacmine uyumlu olması gereken yeni tasarım bu kısıtlamalara rağmen yaratıcı ve özgün olmanın bir yolunu bulmuş. Üç büyük yuvarlak pencere, Avusturya’nın Ren Vadisi’ne bakan evin karakterini oluşturuyor. Büyük pencerelerin her biri farklı yöndeki manzarayı çerçeveleyerek kullanıcıların eşsiz doğa manzarasını farklı perspektiflerden deneyimleyebilmesine olanak tanıyor. ‘Üç gözlü ev’ (House with Three Eyes) olarak adlandırılan projenin dikkat çeken unsurlarından biri de balık pullarını andıran ahşap cephesi. Yüzeye üç boyut etkisi kazandıran bu tercih, ön cephede bulunan büyük yuvarlak pencere ile birleşince ortaya etkileyici bir görsel çıkıyor.

Yaklaşık yarım yüzyıl önce harap edilen bir çitlik evinin yerini alan projenin iç mekanları oldukça sade ve modern bir tasarım diline sahip. Açık planla tasarlanan evde ofis, okuma odası, bar ve yaşama alanı tavandan asılı bir şöminenin etrafında kurgulanmış. Giriş ve merdiven, oturma alanını evin doğu kısmında kalan ebeveynlerin ve çocukların yatak odalarından ayıracak şekilde planlanmış.

İki kattan oluşan oturma odaları evin ön cephesinde Ren Vadisi’ne bakan bölümde yer alıyor. Çatı katındaki odaların heykelsi tavan formu üçgen çatının açıkta bırakılması sonucu ortaya çıkarılmış. Çatı formu odanın ortasındaki kumtaşı şömine ile birleşince ortamın atmosferini oldukça değiştiriyor. Zemin katta bulunan mutfak ve yemek alanı da güneye bakan geniş bir terasa açılarak evin dış mekanla olan ilişkisini güçlendiriyor.

Projenin cephesinin minimal dili iç mekanda da aynı şekilde devam ederken, proje kendini detaylarda farklı kılmayı başarıyor. İç mekanda tercih edilen doğal tonlar geniş pencerelerden görülen doğa manzarası ile eşsiz bir uyum içerisinde. Dairesel formlar ile keskin köşelerin kontrastı ise mekana hareket katıyor. Projede farklı geometrilerin yer yer birbirlerine gönderme yaparak yer yer de tezatlık oluşturacak şekilde kullanılması projenin görsel algısını farklı bir boyuta taşıyor.

Ev konstrüksiyon olarak iki farklı inşaat yöntemini birleştirmesiyle de öne çıkıyor. Evin alt katı masif konstrüksiyon ile inşa edilirken üst katta son teknoloji ahşap karkas konstrüksiyonu tercih edilmiş. Ahşap malzemenin birçok formda hayat bulduğu bu tasarım sürdürülebilirlik açısından oldukça önemli bir yere sahip olan bu malzemenin farklı kullanım olanaklarını gözler önüne seriyor.

Kırsal alanda gerçekleştirdikleri projelerle tanınan mimarlar House with Three Eyes’ı ‘çevredeki manzarada göze batmayan, çabasız bir eklenti’ olarak tanımlıyor.

 

Proje Yılı: 2017
Lokasyon: Weiler, Avusturya
Mimar: Innauer-Matt Architekten
Fotoğraflar: Adolf Bereuter

Kaynak: ignant.com, archdaily.com, dezeen.com