Herzog & de Meuron Kore’deki ilk Projesini Tamamladı

Herzog & de Meuron’un Kore’de gerçekleştirdiği ilk projesi olan ST/SongEun’un inşaatı tamamlandı. Eylül ayında halka açılacak olan proje, Seul’un en popüler ticari bölgelerinden biri olan Cheongdam Dong’un merkezinde yer alıyor. Halkın sanata olan ilgisini güçlendirmek için davetkar bir alan yaratan projede kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan SongEun Sanat ve Kültür Vakfı için sanat stüdyoları, sergi alanları ve özel ofisler bulunuyor. 28 Eylül’de gerçekleştirilmesi planlanan açılış sergisinin küratörlüğünü İsviçreli mimarlık ofisi ve SongEun Sanat ve Kültür Vakfı birlikte üstlenecek.

11 kat yükseliğindeki yapı zemin altında da 5 kat devam ederek toplamda 8.000 m²’nin üzerinde bir alana yayılıyor. Tasarımın üçgen formlu anıtsal duruşu çeşitli mimari motiflere atıfta bulunurken yerel bağlamlar ve kültürler ile de güçlü bir bağlantı kurmaktadır. Yapının cephesi bitişik binalara uygun bir şekilde ön bölümde yükseltilmiş, bahçeler ve çevre yakınında samimi bir alan yaratmak adına da arkaya doğru alçaltılmıştır. Bu karar yapının formunu etkilese de karakteristik üçgen şeklini etkileyen unsurlardan biri taban alanını en üst düzeye çıkararak şehrin imar yasalarının potansiyelinden yararlanma fikri olmuştur. Çevresiyle güçlü bir ilişki ortaya koyan tasarım oldukça popüler olan bölgenin simge yapılarından biri olmayı hedefliyor.

Büyük ölçüde monolitik olan yapının tekdüzeliğini kırmak için cephede dokulu bir beton yüzey tercih edilmiştir. Kalıpta kullanılan ahşap panellerin yönlerinin döndürülmesiyle elde edilen bu yüzey “gizli çam ağacı” olarak tercüme edilen SongEun’un ismine de gönderme yapmaktadır. Ahşap levhaların desenleri ve damarları hacme farklı bir özellik kazandırmıştır. Bu karar cephede bir kontrast yaratırken aynı zamanda yapının geometrik, minimal ve yekpare yapısıyla bütünleşen bir unsur haline gelmiştir.

Binanın ön cephesinde sokaktan gelen ziyaretçileri ana lobiye ve bahçeye davet etmek için bir yarık oluşturulmuştur. Alt katların ana caddeyle olan bağlantısını güçlendirmek ve üstteki ofis hacimlerini aydınlatmak üzere yapının ön cephesine iki şerit pencere eklenmiştir. İç mekanda ise ziyaretçileri alt kotlarda yer alan otoparka yönlendirmek için büyük bir rampa bulunmaktadır. Bu rampanın eğri yüzeyi, yer altı sergi alanının tavanında bir açıklık oluşturarak sokak seviyesinden gelen ses ve ışığın mekanla ilişki kurmasına izin vermektedir. Sokak seviyesinin üzerinde ise rampanın oldukça dominant olan hacmi ziyaretçilerin ikinci kattaki galerilere ulaşmasını sağlayan bir merdivene dönüşmektedir.

Herzog & de Meuron proje ile ilgili yaptığı açıklamada tasarımı ortaya çıkaran düşüncelere değiniyor: “Çağdaş sanat müzeleri tasarlama deneyimimiz, sanatı ve insanları nasıl bir araya getirebileceğimize giderek daha fazla odaklandı. Sanata ve sanatçıya, koleksiyoncuya ve halka hizmet eden bir mekanı nasıl oluşturabiliriz? Herkes için işe yarayan bir bütün oluşturmak için birçok farklı ihtiyacın hesaba katılması gerekir. Ancak o zaman böyle bir yer, şehirde kentsel yaşam için çekici bir unsur haline gelir. Bu yeni alan kesinlikle SongEun’un şehirdeki varlığını güçlendirecektir ama daha da önemlisi bu yeni alanın Seul’un kültürel topoğrafyasına ve çeşitliliğine ilham verici bir katkı olacağını umuyoruz”.

 

Proje Yılı: 2021
Lokasyon: Seul, Güney Kore
Mimar: Herzog & de Meuron
Fotoğraflar: Jihyun Jung

Kaynak: designboom.com, archdaily.com, dezeen.com