Heatherwick Studio İmzalı 1000 Trees Projesinin İlk Etabı Açıldı

Dünyaca ünlü İngiliz tasarımcı Thomas Heatherwick’in ofisi Heatherwick Studio tarafından tasarlanan ‘1000 Trees’ (1000 Ağaç) projesinin ilk bölümü Çin’in Şanghay kentinde resmi olarak açıldı. ‘Şanghay’da yer alan Babil’in Asma Bahçeleri’ olarak tanımlanan karma kullanımlı proje kapsamında inşa edilen 1000 kolonun her birinin üzerine bir ağaç yerleştirildi. Sekiz yıllık geliştirme sürecinin ardından 22 Aralık’ta gerçekleşen açılış kapsamında görkemli bir ışık gösterisi düzenlendi ve tüm taşıyıcılar aydınlatıldı. Proje, şehrin kültürel olarak oldukça popüler bir bölgesindeki kamusal parkın yanında yer alıyor. İki adet dağ benzeri yükseltiden oluşan tasarımın inşaat tamamlandığında restoranlar, müzeler ve galerilerin yanı sıra bir dizi tarihi binayı kapsayan 300.000 m²’lik dev bir proje haline gelmesi planlanıyor.

Bölgenin tanıtım departmanı yöneticilerinden Song Shengli proje için yaptığı açıklamada bu projenin ‘Şanghay şehir merkezindeki 42 km’lik Suzhou Creek nehir kıyısının parlayan incisi olacağını’ belirtmiş. Heatherwick’in tasarımında binanın taşınması için yerleştirilen ve normalde bina içerisinde gizlenen kolonların her biri ağaçların yer aldığı saksılara dönüştürülmüş. Üst bölümlere doğru genişleyen sütunların içerisinde ağaçların sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürebilmeleri ve uzun süre yeşil kalabilmeleri için gizli ve tam otomatik bir sulama sistemi bulunuyor. Proje kapsamında 70’ten fazla ağaç türü kullanılmış. Projenin ikinci aşaması olan asma bahçelerin yer aldığı bina henüz inşaat aşamasında ve iki yıl içerisinde o bölümün de tamamlanarak açılması bekleniyor.

Projenin her iki aşaması da eski bir un fabrikası arazisinde yer alıyor. Arazideki eski çan kulesi yeni proje ile seyir için kullanılacak bir asansöre dönüştürülmüş. Projede yer alan saksıların formları ve sütunların yeşil alanlar yaratmak için kullanılması fikri ofisin mayıs ayında açılışı gerçekleşen projesi Little Island’ı anımsatıyor.

Projenin ilk aşaması ile bölgeye kazandırılan fonksiyonlar arasında restoranlar, müzeler, galeriler ve eğlence merkezleri bulunuyor. Bu işlevlerin çok daha fazlasının ise hızlı bir şekilde inşaatın devam ettiği ikinci araziyi doldurması planlanıyor. Oldukça modern bir dile sahip olan bu projede Şanghay’ın tarihi değerlerinin vurgulanması adına da tarihi binalar bir övgü niteliğinde komplekse dahil edilmiş. Projenin son aşamasında tarihi binalarla çok daha iç içe bir tasarım hayata geçirilecek.

Oldukça sıra dışı olan bu yapı, mimarlık dünyasını da ikiye bölmüş durumda. Kimileri binayı kavramsal olarak yanlış bulsa da bazı yorumlarda bu dev proje, benzersiz ve yenilikçi olarak tanımlanmış. Yapının önümüzdeki süreçte bölge için bir simge haline gelmesi ve oldukça kalabalık kitleler tarafından kullanılması öngörülüyor. Heatherwick’in son dönemde hayata geçirdiği büyük ölçekli projelerin arasında yerini alan ‘1000 Trees’, mega yapılarda yeşil alanlar oluşturulmasına çok farklı bir alternatif önermesiyle dikkat çekiyor.

Proje Yılı: 2021
Lokasyon: Şanghay, Çin
Mimar: Heatherwick Studio
Fotoğraflar: Qingyan Zhu

Kaynak: heatherwick.com, designboom.com, dezeen.com