Google’ın Silikon Vadisi’ndeki Yeni Kampüsü Açıldı

Dünyanın en bilinen mimarlık ofislerinden Kopenhag merkezli BIG ve Londra merkezli Heatherwick Studio tarafından tasarlanan Google’ın Kaliforniya Silikon Vadisi’ndeki Bay View Kampüsü beş yıllık inşaat sürecinin ardından açıldı. Google’ın tasarım ve mühendislik ekipleri ile birlikte tasarlanan proje, Google şirketi için iki ofis binası, 1000 kişi kapasiteli bir etkinlik merkezi ve kısa süreli çalışanların kullanımına uygun 240 konaklama biriminden oluşuyor. 100 bin m²’lik dev bir alana yayılan kampüs, üçgen benzeri eğimli formlardan oluşan çatısıyla dikkat çekiyor. Çatının öne çıkan özelliği ise 50.000 adet güneş paneli içeren bir sisteme sahip olması. Yaratılan kabuk, yapının enerji ihtiyacının %40’ını karşılayacak kapasitede ve kampüsün tasarımda alınan buna benzer önemli sürdürülebilirlik kararları ile 2030 yılına kadar tamamen karbonsuz enerji ile çalışmak gibi oldukça etkileyici bir hedefi var.

BIG ve Heatherwick Studio, tasarımda herkesin konforunun gözetildiği, dönüşebilen, sağlıklı bir çalışma ortamı yaratma fikrini odağına alıyor. Proje, iç mekanda da tasarım kararları ile farklılaşıyor. Heatherwick Studio’nun kurucusu Thomas Heatherwick yaptığı açıklamada ofis hakkındaki düşüncelerin uzun bir süredir tıkanmış halde olduğunu belirtiyor ve ekliyor: ‘Evet, insanlar farklı estetik yaklaşımlarda bulunuyor fakat bu ölçekteki çalışma mekanlarına dair temek bir sorgulama yapılmadı. Yaklaşımımızda bireylerin duygularına, ekiplerin hayal gücüne ve nasıl tamamen farklı bir çalışma ortamı yaratabileceğimize odaklandık.’

Şirket çalışanlarının da düşüncelerinin alındığı birçok toplantının ardından ortaya çıkan iç mekanlar, Google’ın iş kavramının geleceğine dair vizyonunu yansıtıyor. Çalışanların sağlığını korumak ve onlara huzurlu bir çalışma ortamı sağlayabilmek adına her masanın konumu dış mekan ile görsel iletişim kurabilecek şekilde kurgulanıyor. Gün boyunca açılıp kapanan otomatik pencere gölgelikleri ile de masalara gelen gün ışığının kontrolü sağlanıyor.

Kampüsün iki ofis binasında da üst katlar, ince beyaz kolonlar ile desteklenen çadır benzeri örtünün altında esnek planlara olanak verecek şekilde tasarlanıyor. Geniş ve açık planla düzenlenen alanlara toplanma ve sosyalleşme mekanları yerleştiriliyor.

Farklı çalışma alanlarını birbirinden ayırmak için çeşitli bölücüler tercih ediliyor. Çalışma ortamında mahalle hissiyatı yaratmak için kullanılan perdeler ve şeffaf elemanlar bu hissi güçlendirmek adına bir grid sisteme göre düzenleniyor.

Bay View tasarımının her aşamasında karbon emisyonunu azaltma fikrine yönelik kararlar göze çarpıyor. Yapıdaki mutfaklar dahi bu doğrultuda %100 elektrikli olacak şekilde tercih ediliyor. Yapı, enerji ihtiyacının birçoğunu devasa ölçülere sahip çatısına yerleştirilen güneş panellerinden karşılarken bir kısmı için de yakınındaki rüzgar çiftliklerinden gelen enerjiyi kullanıyor. Google gibi dünya çapında bilinilirliğe ve etkiye sahip bir şirketin tasarım kararlarında yenilenebilir enerji kullanımını bu denli ön planda tutması büyük ölçekli ofis projeleri için ilham olabilecek oldukça başarılı bir adım. Bay View, Google’ın %90 oranında karbonsuz enerjiyle çalışan ilk kampüslerinden biri olacak.

Proje Yılı: 2022
Lokasyon: Kaliforniya, ABD
Mimar: BIG – Bjarke Ingels Group, Heatherwick Studio
Fotoğraflar: Iwan Baan