Fransa Ulusal Kütüphanesi

Paris merkezli mimarlık ofisi Bruno Gaudin Architectes, Fransa Ulusal Kütüphanesi’nin yenileme projesini 15 yılın ardından tamamladı. Paris’in kalbinde bulunan tarihi kütüphane, Rue de Richelieu bölgesinin yeni kamu alanları ile düzenlenmesi kapsamında restore edildi ve Eylül 2022 tarihinde halka açıldı. Bruno Gaudin Architectes, işlevsel ve adım adım muhafazakar ama son derece çağdaş mimari seçimlerde bulunarak geçmişi bugüne taşıyor ve çağlar arasındaki diyaloğu yeniden kurguluyor.

Fransa Ulusal Kütüphanesi, 19. yüzyılın sonlarına doğru mimar Henri Labrouste tarafından tamamlanmış ve Beaux Arts mimari stili ince çelik sütunlar ve kemerlerle donatılmış. Fakat 20. Yüzyılın sonuna doğru kütüphanenin eskimesi ile harabe hale geldikten sonra Bruna Gaudin Architectes yapıya geçmiş karakterini yeniden kazandırıyor ve şu sözlerle açıklıyor: “Dün kendi içine kapanmış, büyük, ihtişamlı, yıpranmış, parçalanmış, karanlık ve harap haldeki hazine sandığı şimdi yeni, ışık dolu bir kimlik kazandı.”

Kütüphanenin geniş alana sahip odası olan Oval Oda’nın gösterişli tasarımı, eski ve yeninin iç mekanda ayırt edilmesinin farklı malzemeler kullanılarak sağlanması ile ilgi çekiyor. Restorasyondan sonra erişilebilir hale gelen odada bulunan kitap rafları ve aynalı aydınlatma armatürleri gibi iç mimari eklemeler, mevcutta bulunan kemerlerin çağdaş elemanlar ile mimari ilişkisini güçlendiriyor.

Yapıda bulunan heykel görünümlü alüminyum kaplı sarmal merdiven, kütüphanenin tarihi dokususunu bozmadan mekanlar arası ilişkiyi güçlendiriyor ve büyük salonun etrafında konumlanarak bir doğu-batı ekseni oluşturuyor.

Fransa Ulusal Kütüphanesi’nin yenilenmesinde mekanların ve sirkülasyon alanlarının düzenlenmesi, daha geniş peyzajlı bir avlu yaratılması ve mekanda açıklık duygusunun elde edilmesi gibi tasarım stratejileri izlenmiş. Aynı zamanda yapının Paris şehri ile ilişkisi ve erişilebilirliğinin daha kuvvetli hale getirilmesi amaçlanmış.

 

Proje Yılı: 2022
Lokasyon: Paris, Fransa
Mimar: Bruno Gaudin Architectes
Fotoğraflar: Takuji Shimmura + Marchand Meffre