Frank Gehry’nin The Tower’ı Açıldı!

Pritzker Mimarlık Ödüllü mimar Frank Gehry Güney Fransa’daki Luma Arles Sanat Merkezi için bir kule tasarladı. 26 Haziran 2021’de kapılarını halka açan The Tower isimli bina Arles bölgesindeki Luma Arles sanat kampüsünün merkezinde yer alıyor. Gehry’e göre tasarım, Arles’ın Roma mimarisine, bölgedeki dağlara ve Vincent van Gogh’un yakınlarda resmettiği Yıldızlı Gece tablosuna gönderme yapıyor. ‘Van Gogh’un Yıldızlı Gecesi’nden bölgede bulduğunuz yükselen kaya kümelerine kadar yerel olanı uyandırmak istedik. Van Gogh’un Les Alpilles’i oluşturma biçimi, binanın dış kaplamasının tasarımını etkiledi’ diye açıklıyor Gehry.

56 metre yüksekliğindeki sanat kulesinde sergi galerileri, arşivler, kütüphane, ofisler, seminer odaları ve Luma Arles için bir kafe bulunuyor. Arles’in antik çağlardan Orta Çağ’a ve günümüze kadar inşa edilmiş olan kulelerle dolu silüetine gönderme yapan yeni tasarım şehrin simge yapısı olmayı hedefliyor. Cephenin modüllere ayrılmış görüntüsü ‘resimsel bina’ fikrini güçlendirdiği için binanın gerçekleştirilme sürecinde önemli bir tema haline gelmiş. Yapının 11.000 paslanmaz çelik panelin üç boyutlu bir algı yaratacak şekilde kaplanmasıyla elde edilen yansıtıcı cephesi gün içerisinde güneşin farklı açılarıyla birlikte bambaşka görseller sunuyor. Binanın çıkma yapan kutular şeklinde tasarlanan pencereleri ise parlak kulenin hareketli cephesi ile yer yer kontrast oluşturuyor.

Sanat kulesi, MS 90’da inşa edilmiş ve hala yakınlarda bulunan Arles Amfitiyatrosu’na gönderme yapan silindirik bir cam tabandan yükseliyor. Gerek görsel etkisi gerekse kullanılan teknolojiler göz önünde bulundurulunca The Tower oldukça çağdaş bir yapı olarak karşımıza çıksa da Gehry’e göre plan, Arena gibi, Arles’ın temelini oluşturan antik Roma planlamasının etkilerini yansıtıyor. Kule, 1986’da boş bırakılan ve Hoffmann’ın 150 milyon Euro değerindeki bağışıyla finanse edilerek Luma Arles’a dönüştürülen 27 dönümlük eski demiryolunun içinde yer alıyor. Gehry tarafından tasarlanan merkez yapının yanı sıra, alandaki bir dizi endüstriyel bina New York merkezli Selldorf Architects tarafından yenilenmiş. Bir zamanlar demiryolu üretim fabrikası bünyesinde hayat bulmuş bu binalar sergi alanlarına, sanatçı konutlarına, otele ve bir restorana dönüştürülmüş. Kompleksi çevreleyen etkileyici park ise peyzaj mimarı Bureau Bas Smets imzası taşıyor.

Los Angeles’taki Walt Disney Konser Salonu ve Bilbao’daki Guggenheim Müzesi gibi ikonik yapıların mimarı Frank Gehry bir kez daha imzası hale gelen malzeme tercihi ve cephede yarattığı dinamik etki ile bölgenin simgesi haline gelmesi çok muhtemel bir yapıyı hayata geçiriyor.

 

Proje Yılı: 2021
Lokasyon: Arles, Fransa
Mimar: Frank Gehry
Fotoğraflar: Adrian Deweerdt

Kaynak: wallpaper.com, dezeen.com