Forte Forte’nin Amerika’daki İlk Mağazası İç Mekanıyla Dikkat Çekiyor

İtalyan giyim markası Forte Forte’nin Amerika’daki ilk mağazası altın renkli dairesel soyunma odaları ve devasa denge taşlarıyla dikkat çekiyor. İlhamını James Turrell’in sanat eserlerinden alan aydınlatmalar, mekanda öne çıkan diğer unsurlardan. Los Angeles’ta konumlanan mağazanın iç mekanını markanın kreatif direktörü Robert Vattilana ve Giada Forte birlikte tasarlamış. Vattilana, tasarımı ‘geometrik ve organik olanın tarifsiz bir dengesi’ olarak tanımlıyor.

Mağazanın caddeden algılanan iki vitrini ada çayı yeşili rengindeki metal cephe ile çerçevelenerek vurgulanıyor. İç mekanda ise duvarlar Vattilana’nın minimal ve eklektik tasarımlarına bir fon oluşturmak için nötr renklerde tercih ediliyor. Pastel tonlar ile kullanılan parlak yüzeylerin birbiri ile oluşturduğu kontrast, iç mekanda oldukça etkileyici görseller oluşturuyor. Terazzo saksılar, pudra pembesi bir oturma elemanı ve parlak yüzeyler… Kullanılan farklı dokulara ve renklere karşın mekanda hakim olan sadelik açıkça hissediliyor. Dalgalı altın renkli tele asılan tekli kıyafetler de bu hissiyatı güçlendiriyor ve sergilenen ürünlere verilen değeri açığa çıkarıyor. Mağaza bu minimal ürün sergileme tercihi ile ilk bakışta alışılagelmiş moda butiklerinden ayrılıyor. Bu tercih aynı zamanda mekanda bulunan her detayın ve elemanın özenli ve düşünülmüş bir şekilde konumlandırıldığını ve tasarlandığını simgeliyor.

İç mekanda bir perde önüne yerleştirilen ve formu gereği oldukça dramatik bir etki yaratan iki büyük taş, mekanda göze çarpan bir başka eleman. Vattilana ‘taşların Palm Springs Çölü’nden geldiğini ve Peter Fischli ve David Weiss’in çalışmalarına bir övgü niteliğinde’ olduğunu belirtiyor. Uçuşan perdeler ile bu iki devasa taşın birlikteliği, mekanın geneline yayılan kontrastların oluşturduğu güçlü etkiyi vurgularken markanın karakteristik dilini belirleyen rafine nüanslara ve saf formlara da gönderme yapıyor.

James Turrell’in parlak geometrilerine ve mekansal yerleştirmelerine atıfta bulunan arkadan aydınlatmalı dairesel açıklıklar, ışığı mekanın doğal bir unsuru haline getiriyor ve ışık, tavanlarda hareket yaratan bir elemana dönüşüyor

Vattilana, markanın Los Angeles mağazasının Milano ve Londra’da yer alan Forte Forte mağazalarında olduğu gibi bulunduğu şehirden etkilendiğini’ belirtiyor ve mekanı ‘Kaliforniya modernizminin hacimlerini ve çizgilerini yansıtan bir alan’ olarak tanımlıyor. Bütün Forte Forte mağazalarının konumlarından etkilenerek farklı bir ritmi takip ettiğini de ekliyor.

Forte Forte, mağazalarının tasarımına verdiği özeni diğer şubelerinde de gösteriyor. Dikkat çeken işler arasında tavanıyla öne çıkan Toskana butiği ve yeşil oniksin güçlü karakteriyle şekillenen Roma mağazası bulunuyor.

 

Proje Yılı: 2022
Lokasyon: Los Angeles, ABD
Tasarımcı: Robert Vattilana, Giada Forte
Fotoğraflar: Forte Forte