Fondazione Feltrinelli

Milano’nun Porta Volta bölgesinde yer alan Fondazione Feltrinelli Herzog de Meuron’un İtalya’da gerçekleştirdiği ilk proje olmasıyla dikkat çekiyor. Vakfın genel merkezi olarak tasarlanan yapı Microsoft Italia’nın ofislerine de ev sahipliği yapıyor. Proje, Fondazione binası ile birlikte, ağırlıklı olarak ofis fonksiyonunu bünyesinde barındıran iki binanın ve mevcut bulvarların uzantısı olarak geniş yeşil alanların tasarlanması işlerini kapsamaktadır.

Proje, bölgenin yeniden tanımlanmasının bir parçası olarak Giangiacomo Feltrinelli Vakfı’nın lokasyonunu vakfın çok yönlü aktivitelerini gerçekleştirmeye uygun olabilecek şekilde Milano’nun kuzey merkezine taşımayı planlamasıyla başlamış. Bölgenin kentsel ölçeği nedeniyle çevre üzerinde pozitif bir etki yaratmak adına önemli bir stratejik potansiyele sahip olan yeni master plan detaylı analizler ve uzun araştırmalar sonucu ortaya çıkmış. Yerleşim stratejilerini belirleyen ana unsurlar Milano şehir düzeninin yapı taşları sayılabilecek tarihi kapılar ve akslar olmuş. Tarihi verilerden beslenen bu yeni master plan bölgeyle etkileyici bir uyum yakalamış.

Yeni binaların tasarımında Ospedale Maggiore, Rotanda della Befana, Lazaretto ve Castello Forzesco gibi Milano mimarisinin sadeliğinin ve cömert ölçeğinin görülebileceği yapılar ilham kaynağı olmuş. Diğer bir referans da Aldo Rossi’nin çalışmalarına da ilham veren Lombardy bölgesinin uzun ve doğrusal formlara sahip geleneksel çiftlik evlerinin mimarisiymiş.

Herzog de Meuron basit geometriler üzerine kurulu tasarımında, strüktürel bileşenlerin tekrarını ve bu elemanların arasında mekansal tanımlamaları dengeleyecek şeffaf cepheler tercih etmiştir. Binanın eğimli çatısı aynı şekilde cephede de devam ederek iç mekanlarda bir ritim oluşmasına olanak sağlamıştır. Cephelere eriyen eğimli çatısı; uzun, dar mimarisi ve yerleşimi ile bina tarihi çevreye uyum sağlayarak kentsel bağlamla mükemmel bir ahenk sergilemektedir.

Toplamda beş kattan oluşan yapıda, resepsiyon, kütüphane, kafe fonksiyonları alt katlarda yer alırken; ofisler, toplantı odaları ve ortak alanlar ikinci katta bulunmaktadır. Üçüncü ve dördüncü katlar ise çok amaçlı alanlar için ayrılmıştır. Ofis zeminlerinde farklı kullanımlara uyarlanabilen tam boy bölme duvarlar bulunmaktadır. Cephenin karakterini devam ettirmek adına iç mekanda da özel yapım mobilyalar ve dış mekana benzer bir malzeme paleti tercih edilmiştir.

Giangiacomo Feltrinelli’nin multidisipliner vizyonu sayesinde eğitim ve araştırma amaçlı kültürel bir mekana dönüşmek üzere tasarlanan yapı aynı zamanda da Milano’nun eşsiz mimari manzarasına yenilikçi fakat uyumlu bir eklenti olma özelliğini taşıyor.

 

Proje Yılı: 2016
Lokasyon: Milano, İtalya
Mimar: Herzog de Meuron
Fotoğraflar: Filippo Romano

Kaynak: designboom.com, archdaily.com