Dujiangyan Zhongshuge Bookstore

Şangay merkezli iç mimarlık ofisi X+Living Çin’in güney batısındaki Dujiangyan şehrinde bir kitapçı tasarladı. Aynalı tavanların ve yüksek kemerli kitap raflarının bulunduğu yeni mağaza, edebiyatın harikulade dünyasının keşfedilebileceği büyüleyici ve masalsı bir ortam yaratıyor. Cam kapıyı açıp kitapçıya girdiğiniz anda sizi doğal ceviz renginde C formlu sıradışı kitaplıklar karşılıyor. Bu başta düzensiz gibi algılanan bölüm aslında mekanla ziyaretçiler arasındaki bağı güçlendirmek ve dikkat çekmek üzere tasarlanmış. Kavisli formlar mekanda yeni bir iz yaratırken aynı zamanda da alanı ikiye ayırıyor.

Okuma alanına adım attığınızda tasarım size geleneksel kitapçılardan bambaşka bir manzara sunuyor. Kitaplıklar kimi yerlerde kolonların etrafını sararak onlarla birlikte tavana kadar yükseliyor ve bazen de okuyuculara mağaza içinde bir rota oluşturuyor. Kitaplıklardan oluşan duvarlar arasındaki dolambaçlı yoldan yürürken karşınıza birden çocuklar için ayrılan okuma alanı çıkıyor. Bu alanda düzensiz ve rastgele olan yeşil bambular kitapların konulacağı raflara dönüştürülmüş. Ayrıca bu bölümde Sichuan’ın panda figürü de çocukların ilgisini çekebileceği düşüncesiyle tasarıma dahil edilmiş. Kitap raflarında asılı duruyormuş gibi çizilen pandalar ortama canlılık ve doğallık katıyor. Aşağıya doğru bakıldığında ise üst üste yığılmış renkli yastıkların oluşturduğu atmosfer çocuklar için rüya gibi bir okuma alanı vadediyor. Bu yastıklar tüm kitapçının kullanımına açık olduğu için kimi zaman onları yerde bir şeyler okumak isteyen birinin yanında da görmek mümkün. Bu renkli elemanlar ufak bir dokunuşla ortama esneklik ve hareket katıyor.

Tasarımcılar kitapçıda ferah ve yüksek bir hissiyat oluşturmak adına tavanı ayna ile kaplamayı tercih etmiş. Bu karar aynı zamanda iç mekanda yer alan nesnelerin etkileyiciliğini ve özgünlüğünü de oldukça arttırmış. Tarihi Dujiangyan Sulama Kanalı’ndan esinlenilen kitaplık duvarları tarihi bir şehir duvarıymışçasına güçlü bir şekilde yukarıya doğru uzanıyor. Siyah renkli parlak döşemenin de etkisiyle kitap masaları gölde sessizce demirlemiş tekneleri andırıyor. Siz hareket ederken bu masalar adeta kitaplık duvarları arasında yüzüyormuş gibi algılanıyor. İç mekandaki yürüyüşünüz sırasında değişen mimari, bölgenin sıkça değişkenlik gösteren ikliminin dinamik estetiğini tasarıma yansıtıyor.

Merdivenlerden yukarı çıkıldığında üst kotlarda yer alan kitap raflarına erişilebiliyor. Merdivenlerle dahi ulaşılamayan yüksekliklerdeki raflar ise mekanın ihtişamlı ve kesintisiz atmosferini devam ettirmek adına kitap desenleri ile kaplanmış. Mimarinin gücü kullanılarak dağların ve nehirlerin eşsiz ruhu iç mekana taşınmış, okurlara zarif ve güçlü sanatsal manzaralar sunularak doğaya duyulan hayranlık ifade edilmiş. Bu sıra dışı atmosferde bütün bir öğleden sonrasını kitaplarla geçirmek ya da içerisinde bulunan kafede güzel bir kahve içip rahatlamak mümkün.

Proje Yılı: 2020
Lokasyon: Chengdu, Çin
İç Mimar: X+Living
Fotoğraflar: Feng Shao

Kaynak: archdaily.com, designboom.com