cube berlin – 3XN Architects

Heykelsi ve ikonik cube berlin, şehrin kalbinde, tarihi önemi olan Washingtonplatz bölgesinde konumlanıyor. Danimarka’lı 3XN tarafından tasarlanan ve Berlin’in yeni ortaya çıkan kamusal alanlarından biri olan bu bölge, sürdürülebilirlik, tasarım, sayısallaştırma ve konfordaki en son gelişmeleri gösteren yeni dönüm noktası için ideal bir ortam sunuyor.

Yapının mimarı 3XN’in kurucusu ve yaratıcı direktörü Kim Herforth Nielsen, “cube berlin ile ticari mimaride yeni bir yolun mümkün olduğunu söylüyoruz. Bir ofis binası aslında bir sanat eseri gibi görünebilir ki bu Berlin gibi bir şehir için önemli olduğunu bildiğimiz bir kavram. Bu proje aynı zamanda şehirle yeni etkileşim alanları yaratıyor. Küpün yayaların ilgisini çektiğini zaten görüyoruz; camdaki yansımalarını yakalamaktan hoşlanıyorlar. Aynı zamanda cube berlin, Almanya’daki en akıllı bina teknolojilerini de barındırıyor. Modern tasarımı kullanıcı konforuyla birleştirirken, sağlıklı ve üretken çalışma alanlarının da sürdürülebilir olabileceğini göstermek istiyoruz.” diyor.

Tamamen cam ile kaplı cube berlin, çift cidarlı ve ozmotik cephesindeki öncü uygulamalar sayesinde yüksek enerji verimli bir yapı.

Dışarıdan soyut, modern bir heykele benzeyen dev küpün görünümü günün farklı saatlerinde ışığın nasıl düştüğüne bağlı olarak sürekli değişiyor.

Lokasyon: Berlin, Almanya
Proje yılı: 2020
Mimar: 3XN Architects
Fotoğraflar: Adam Mørk
Kaynak: archdaily
Editör: DAC İstanbul