Çin’in Kırsal Bölgesinde bir Konsept Kütüphane

HCCH Studio, Çin’in Zhejiang Eyaleti’nin kırsal bir alanında, yerel topluluğa hizmet eden konsept bir kütüphane olarak kullanılmak üzere tuğla bir spiral kabuk tasarladı. Yüksek otlarla çevrili bir araziye yerleşen yapı, yaklaşık 10 metre çapa ve 5 metre yüksekliğe sahiptir. Projenin temel amaçları arasında, form odaklı çağdaş ifadenin geleneksel malzeme kültürüyle nasıl entegre olabileceğini keşfetmek bulunuyor.

Geleneksel duvar örme yöntemi yerine yerinde dökülmüş kırmızı tuğlalar kullanılarak inşa edilen yapı, iki yarım daireden oluşan bir sürekli yüzey sunmaktadır. Bu tasarım tercihi, iç ve dış mekanlar arasındaki sınırı bilinçli bir şekilde bulanıklaştırır. İç mekan, üst kısımdaki bir açıklıktan süzülen doğal ışıkla aydınlatılır ve duvarlardaki küçük delikler, ziyaretçilerin akrilik topların içindeki metni okumasına olanak tanır ve böylelikle ziyaretçinin kendisi, zihni ve doğal çevre arasında etkileyici bir bağ kurulur.

Çift eğimli yüzeylere tuğlaların yerleştirilmesi projenin zorlayıcı noktalarından olmuş. Tuğlalar çelik takviyeli bir çerçeve olarak işlev gören delikli çelik plakalar yardımıyla konumlandırılmış ve daha sonra yüksek dayanımlı beton ile doldurulmuş. Bir araya gelen bu üç farklı malzeme yapıda bir bütün olarak çalışacak şekilde düşünülmüş. Yapının radyal sürekliliğini sağlamak için ızgaraya dağıtılan 12 farklı genişliğe sahip olan tuğlalar, kabuk yapının yenileyici bir inşaat mantığı ve görsel ifadesini oluşturur. Böylece, üst üste ve iç içe geçmiş tuğlalardan kaynaklanan bir yapı mantığı ve görsel ifade oluşur. Tuğlanın pikselleştirilmiş matris dağılımı ve yerinde dökme beton harcın sürekli olarak değişen kalınlığı, tuğla inşaatının yaygın tektoniğine farklı bir bakış açısı getirir.

Proje, dijital endüstrileşmeyi geleneksel malzemelerle entegre etmesi açısında oldukça cesur bir girişim örneği olmayı başarıyor. Kütüphane, ziyaretçileri düşünmeye teşvik ederek bedenleri ve zihinleri için çağdaş bir sığınak olmayı hedeflemektedir.

Proje Yılı: 2023
Lokasyon: Quzhou, Çi
Mimar: HCCH Studio
Fotoğraflar: Qingyan Zhu