Charles Nègre Media Library

Marsilya merkezli Ivry Serres Architecture ve Paris merkezli Beaudouin Architectes’in ortak çalışması olan Charles Nègre Medya Kütüphanesi, kentle güçlü diyalog kuran şiirsel bir proje. Fransa’nın Grasse kent merkezinde konumlanan kütüphane, hem varlığının gücü ve kalitesiyle görünür olma hem de hacimleri ve malzemeleriyle ihtiyatlı olma paradoksuna yanıt veriyor. Alanın sismik kısıtlamalarına ve kentsel karmaşıklığına yanıt verebilen medya kütüphanesinin kent ölçeğinde izole bir anıt yerine kültürel yaşam için gerçek bir katalizör olması amaçlanmış.

Fransız Rivierası’nın muhteşem manzarasına sahip Cannes’a bakan tepelerde yer alan Grasse kenti, eski çağlardan beri parfümleri ve günümüzde Dior ve Chanel gibi şirketlerin sahip olduğu olağanüstü teraslı parfümcü bahçeleriyle ünlüdür. Verimli topraklarına rağmen şehrin tarihi merkezi, çoğunlukla yoksul ve göçmen bir nüfusa ev sahipliği yapmaktadır. Kentin sosyokültürel yapısını güçlendirmek amacıyla açılan yarışmaya mimarların getirdiği öneri, bağlama son derece özen gösteren ve kentin mirasına uyum sağlayan bir mimari yaklaşıma dayanıyor.

Bina, şehir merkezini besleyen ve çatısı kamusal bir alana dönüştürülen bir su deposuna bakmaktadır. Aynı zamanda bina, cadde tarafındaki yapıları ve cepheleri korunmuş mevcut binalara da sırtını dayıyor. Rezervuarın üzerindeki önemli çıkıntı, binanın tonozlu yapısı ile mümkün kılınmış. Belvedere kulesi Charles Nègre’nin evine doğru bir bakış sağlarken, deniz kenarındaki son katın terası, Notre Dame du Puy Katedrali’nin çan kulesini, Sarrasine kulesini ve Saat kulesini görebileceğiniz eski şehre bakmaktadır.

Kentsel yapının karakterinden ilham alan kütüphanenin bulunduğu arazinin dik eğimi nedeniyle yapının farklı yüksekliklerde dört girişi bulunuyor. Proje, tarihi binalarla dikkatli diyaloğu ve programın ustaca uygulanması nedeniyle adeta gerçek bir mimarlık dersi veriyor.

Louis Kahn ve José Luis Sert’ten esinlenilerek koridorlar, sütunlar ve tonozlardan oluşan bina, 120 kişilik çok amaçlı oditoryum, sergi salonu, çocuk alanı, video odaları, Fransız fotoğrafçı Charles Nègre’ye adanmış galeri, çalışma odaları, sanat kütüphanesi, şiir alanı, kafe, idari ofisler, depolama alanları dahil olmak üzere birçok programı içeriyor.

Binanın cephesi, kütüphanelerde iç mekanın aydınlatma kalitesini arttırmak için çift cidarlı cam ve koşullara daha iyi yanıt verebilmek için sürekli devam eden yivli beyaz beton kolonlardan oluşuyor. Okuma alanları, kolonlar arasından hafif gün ışığı almaktadır. Aynı zamanda bu kolonlar gömme cam cepheyi doğrudan güneş ışığından korumaktadır. Bina gündüzleri bir ışık süngeri, akşamları ise kentsel bir fotofor haline geliyor.

Medya kütüphanesinin faaliyetleri, tamamen kamuya açık olmadan gözler önüne seriliyor. Proje aynı zamanda kamu binaları ile kentsel doku arasındaki ince malzeme ilişkilerini ele almakta ve geleneksel dil ve malzemelerin bir kısmını modern bir vizyonla kullanmaktadır.

Proje Yılı: 2022
Lokasyon: Grasse, Fransa
Mimarlar: Ivry Serres, Emmanuelle Beaudouin ve Laurent Beaudouin
Fotoğraflar: Fernando Guerra