Casaneiro Evi

UID Architects’in mimari projesini gerçekleştirdiği Japonya’daki Casaneiro Evi doğa-insan ilişkisine vurgu yapan bir tasarıma sahip. Her mimari projenin bir çevre yaratma sorumluluğu taşıdığı düşüncesiyle hayata geçirilen tasarım, renkli cephesiyle dikkat çekiyor. İç mekanda da devam eden bu canlı renkler evin karakterini oluşturuyor.

Evin konumlandığı arazi 1m yükseklik farkına sahip bir tepe üzerinde yer almaktadır. Ahşap çerçeveli evin renkli duvarları cepheden başlayarak iç mekana yayılan bir dizi bölücüye dönüşmektedir. Işık ve rüzgarın hassas değişikliklerini yansıtmak için çarpıcı renklerde tercih edilen bu duvarlar her mevsimde farklı bir algı oluşturarak mekanda benzersiz bir atmosfer yaratmaktadır. İç ve dış mekan arasındaki ilişkinin oldukça güçlü olduğu bu evde yer yer renklerin arasına karışan ara bahçeler de doğayı mekanların içine taşımaktadır.

Tasarımda tercih edilen renkler mevsimleri simgeleyen bitkilerin rengine gönderme yapmaktadır. İlkbaharda kiraz çiçekleri, yazları süsen, sonbaharda yapraklar, kış içinse çam ve bambu renk paletinin ilham kaynakları arasında. Mevsimlik ağaçların ve çiçeklerin içindeki renk katmanlarını hem cephesine hem iç mekanlarına bütünlüğü koruyacak şekilde taşıyan tasarım, bir bakıma doğanın ezgilerini, kokusunu ve hissiyatını farklı bir bakış açısıyla eve yansıtmakta.

Paralel olarak düzenlenen mekanlara gelen ışık, etkileyici yansımalar oluşturarak tavanda da etkisini sürdürmektedir. Duvarlarda kullanılan renkler mobilyalarda da devam ettirilmiş ve oldukça rasyonel formlara sahip olan mekanlar bu kararla sıra dışı hale getirilmiştir. Tasarımda başrolde olan renklere eşlik eden en belirgin malzeme ise ahşaptır. Japonya’nın Nara şehrindeki bu etkileyici ev, bölgenin dokusuna renkli bir eklenti olarak dikkat çekmektedir.

Proje Yılı: 2016
Lokasyon: Nara, Japonya
Mimar: UID Architects
Fotoğraflar: Nacasa & Partners Inc.