Cà Select Venice

Venedik’in Cannareggio bölgesindeki endüstriyel bir binada yer alan Cà Select bar ve içki fabrikasının iç mekan tasarımını Marcante-Testa, sergi konsepti ve görsel kimlik tasarımını ise Studio Fludd üstlendi. Şehrin en ünlü aperitif içkilerinden spritz’i interaktif deneyimlerle ziyaretçilere sunan Cà Select, Venedik Spritz’inin ana malzemesi olan Select Aperitivo markasına ait. Daha önce metal işleme atölyesi olarak kullanılan bina, yeni tasarımıyla bar ve ziyaretçi merkezinin yanı sıra üretim tesisini de barındırıyor. 690 metrekarelik alan halka açık, çok yönlü ve farklı kültürel etkinlikler için kullanılarak yerel toplumu zenginleştiren otantik bir Venedik deneyimi sunuyor.

Mekan, üç işlevsel bölgeye ayrılıyor: üretim alanı, Venedik ile tarihi bağlantının anlatılacağı sergi alanı ve bardan büyük bir perdeyle ayrılan, oturma alanında çelik çerçeveli kanepeler ve aperitifin rengine bir gönderme olarak kırmızı ve pembe döşemeli koltukların yer aldığı çok amaçlı etkinlik alanı.

Bar ve üretim alanları boyunca cam ve seramik detaylar geleneksel Venedik el sanatlarını vurgulayacak şekilde seçilmiş. Girişteki özel mozaikler Mariano Fortuny’nin eskizlerine referans veriyor ve Fornace Orsoni’nin el işçiliğini yansıtıyor. Bar tezgahında ise geleneksel Murano’ya özgü cam füzyon kaplaması tercih edilmiş.

Girişin yan tarafındaki basamaklarla ulaşılan ziyaretçi merkezinde ise Studio Fludd tarafından küratörlüğü yapılan sergi yer alıyor. Sergi tasarımının merkezinde ziyaretçinin keşif deneyimi ön planda tutularak eğlenceli, analog ve yaratıcı bir yaklaşımla sofistike ve çok katmanlı bir içerik sunuluyor.

Beş aşamadan oluşan sergi rotası boyunca LED ekranda interaktif video anlatımı, Venedik’in kökenleriyle başlayan ve Baharat Yolu üzerinden modern aperitif kültürüne ulaşan hikaye anlatımı ziyaretçilere Venedik mirasını anlatıyor. Etkinlik alanı ile üretim alanını ayıran kırmızı renkli cam duvar, mekanlar arası görünürlüğü sağlıyor.

Cà Select’in grafik kimliğinde kullanılan görsel öğeler, doğrusal desenler ve illüstrasyonların birlikteliği, Venedik dekoratif estetiğinin benzersiz bir yorumunu sunuyor. Cà Select’in çok işlevli yapısı, hem ayırt edici hem de mekanın farklı kullanımlarına uyarlanabilir bir tipografik dille yansıtılıyor. Logonun farklı geleneksel ve çağdaş unsurlardan oluşan ikili yapısı, markanın geçmişiyle olan güçlü bağını vurguluyor ve görsel kimlik için bağımsız, koordineli ve tanınabilir bir alan sağlıyor.

 

Proje Yılı: 2023
Lokasyon: Venedik, İtalya
Mimar / Tasarımcı: Marcante-Testa
Sergi ve Görsel Kimlik Tasarımı: Studio Fludd
Fotoğraflar: Helenio Barbetta

Kaynak: dezeen.com, yellowtrace.com